Ankara’da eşinden boşanmak isteyen bir kasın boşanma davası açtı. Mahkeme dosyasına eşinin FETÖ'den tutuklandığını belirten kadının dava dosyası Yargıtay'a taşındı.

Gözden kaçırmayın

Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı! Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı!

Ankara'da yaşayan ve 22 Temmuz 2016 tarihinde eşinin FETÖ terör örgütüne üye olması suçlamasından tutuklanan bir kadın hem kendisinin hem de çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu öne sürerek boşanma davası açtı. Yerel mahkeme ve İstinaf Mahkemesi tarafından reddedilen dava Yargıtay'a taşındı ve kadını haklı bulan Yargıtay, yargılamanın tekrar yapılması gerektiğine karar verdi.

Yerel mahkemeye boşanma davası açan bir kadın eşinin FETÖ'den tutuklanmasını ailesinin psikolojik olarak etkilendiğini belirtti. Dava doyasını inceleyen mahkeme erkeğin kusurlarının ispatlanamamış olduğunu belirtti ve kadının tam kusurlu olduğuna hükmederek davayı sonlandırdı. Kararı istinaf eden kadın, bölge adliye mahkemesine gitti fakat oradan da ret yanıtı aldı.

yargıtaydan emsal karar

DAVA YARGITAY'A TAŞINDI

Davacı kadın, iki mahkemeden de ret cevabı aldığı dava dosyasını bu kez Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, gelen dava dosyasını inceledi ve içtihatlara giren bir emsal karar verdi. Hukuk Dairesi üyeleri , davacı kadının dava dilekçesinde eşinin FETÖ üyeliğinden tutuklanmasında dolayı boşanma talebinde bulunması ve yerel mahkemenin bu hususu dikkate alınmaksızın davayı değerlendirme dışı bırakılmasının doğru bulunmadığına karar verdi.

Dosyada yapılan soruşturma sonrasında erkek hakkında ceza davası açılıp açılmadığı ve hakkında verilmiş herhangi bir hüküm bulunup bulunmadığının araştırılmasını isteyen Yargıtay, soruşturma ve yargılama dosyalarının da eke eklenerek davanın yeniden değerlendirilmesine karar verilmesi gerektiğini belirterek eksik incelemelerden yola çıkarak davanın reddedilmesinin doğru olmadığı yönünde bir karar verdi.

Yargıtay üyeleri tarafından yerel ve istinaf mahkemesinin verdiği ret kararı bozuldu ve dava dosyası, davanın tekrar araştırılarak yeniden gerçekleştirilebilmesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 28. Hukuk Dairesi'ne geri gönderildi.