FED'in Girişimleri Doları Kurtarmaya Yetecek Mi? Doların Türk Lirası Karşısındaki Rekor Beklentisi Hayal Mi Oluyor?

Dolar kurunun Türk lirası karşısında yükselmesi ABD'de yaşanan gelişmelerde dengelenmeye başladı. Dün 6,80'i zorlayan dolar kuru ABD'de koronavirüsün yıkıcı etkileri ile akşam saatlerinde gerilemeye başladı. Dolar kuru bugün ne yönde ilerleme kaydedecek? Türk lirası dolar karşısında denge sağlayabilecek mi? Euro bölgesinde Paskalya Bayramı kur fiyatlamasına ne şekilde etkide bulunacak?

FED'in Girişimleri Doları Kurtarmaya Yetecek Mi? Doların Türk Lirası Karşısındaki Rekor Beklentisi Hayal Mi Oluyor?
14 Nisan 2020 - 08:52

Dünyada koronavirüs nedeniyle tüm ülkeler zor durumda kalırken ekonomiler üzerindeki yıkıcı etkiler giderilmeye çalışılıyor. ABD'de FED'in yeni kredi açıklamaları ülke piyasasında hareketlenme getirirken koronavirüs nedeniyle beklenen ivmenin yakalanması uzak bir hedef olarak değerlendiriliyor.

Dolar kurunun Türk lirası karşısında hakimiyetini sürdürmesi dün gün boyunca etkisini gösterdi. ABD'de yaşanan olumsuzluklara rağmen dolar kuru tırmanmayı sürdürdü. Piyasalarda doların yeni bir rekora doğru ilerlediği yorumları yapıldı. Ancak gece saatlerinde bunun aksi yönünde gelişmeler yaşandı. 6,80'i zorlayan dolar gerileyerek 6,77 seviyesine demir attı. Sabah saatlerinde yeni güne dolar 6,77'den giriş yaptı.

Dolarda yeni günde ne şekilde bir grafik meydana geleceği piyasalar tarafından oldukça merak ediliyor. Koronavirüsten en çok etkilenen ülke konumunda olan ABD, parasının gücünü muhafaza etmek konusunda zor günler geçiriyor. Ancak bu zorluk gelişmiş ülkelerin para birimleri ile alakalı bir durum olduğu ifade ediliyor. Türk lirası gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında tutunmak konusunda net bir irade ortaya koyamıyor.

Euro bölgesinde Paskalya Bayramı nedeniyle bir durgunluk hakim olduğu için farklı değişkenler kur fiyatlamasında etkin olamıyor. ABD kadar olmasa da Avrupa ülkeleri de koronavirüsün olumsuz etkilerini yaşıyorlar. Bu olumsuz etki kur fiyatlamasına yansısa da Türk lirasının lehine bir gelişme meydana gelmiyor. 7,40 seviyesini zorlayan euro bu seviyeyi dün aşmayı başardı. Bugün sabah saatlerinde ise euro kuru 7,41'den işlem görüyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum