Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın Bloomberg HT'deki Spor Saati programında yer almayışı, "Acaba programdan ayrıldı mı?" sorusunu beraberinde getirdi. 

Altaylı da kendisine spor izleyicilerinin yoğun bir biçimde “Bu yıl Spor Saati’ni yapmayacak mısın?” şeklinde soru yönelttiğini belirterek, programa devam etmeme gerekçesini açıkladı. 

Altaylı, "Spor Saati'nde yokum" başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı;

"Bunun birkaç nedeni var. Ama asıl nedeni söyleyeyim. Spor medyası diye anılan ama giderek bir pislik havuzuna dönüşen yerde olmak istemiyorum.

Her biri birinin adamı olmuş, çeşitli parasal ilişkilere göre tavır ve görüş değiştirilen, doğrudan çok algıya yönelik hareket edilen, akçeli işlerin döndüğü bir ortamda, bir şeyler söyleyerek bu gibi tiplerle muhatap olmak, aynı ortamdaymış gibi görünmek istemiyorum.

"Onların sesi çıkmıyor"

O seviyeye inmek istemiyorum. Sakın yanlış anlamayın, müthiş spor yazarları, pırıl pırıl tanıdıklarım da var spor yazarları, yorumcuları içinde. Ama onların sesi çıkmıyor.

Ön planda olanlar, konuşulanlar, tartışılanlar, her dakika ekranlarda olanlar onlar değil. Benim kastım sesi çok çıkan ama beş para etmediği halde satılık olanlar.

Futbol dışındaki sporlardan haberi dahi olmayanlar. Onlarla aynı ortamı paylaşmak istemiyorum.

Nedeni budur. Ama Bloomberg HT’de çok eğlenceli bir başka program yapıyorum çarşamba akşamları, adı “Bire Bir”. Arzu ederseniz izleyebilirsiniz."

Fatih Altaylı kimdir?

Fatih Altaylı, 1963 yılında Van'da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Çavuşoğlu Koleji'nde okuduktan sonra eğitimine Galatasaray Lisesi’nde devam etti. Galatasaray Lisesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nde bir süre devam ettikten sonra okulu bırakarak Basın Yayın Yüksekokulu'na geçti. Fakat diplomasını almadan bu okuldan da ayrıldı. Gazeteciliğe, 1982 yılında Cumhuriyet gazetesinde spor muhabirliği yaparak başlayan Fatih Altaylı; 1986 yılında Güneş gazetesine geçti. Gelişim Yayınları'nda yazı işleri müdürlüğü yaptı. Güneş gazetesinin 1992 yılında kapanmasıyla işsiz kaldı. 1993 yılında özel bir radyo olan Best FM'i kurucuları arasında yeraldı. 1995 yılında Kanal D'de geçti ve Teke Tek programına başladı. ayrıca Hürriyet gazetesi yazarı oldu. Ardından Kanal D'den ayrıldıktan sonra Show TV'ye geçti. Show TV ve Show Radyo'da radyo yayınlarını 1 yıl kadar devam ettirdi.

Aynı yıl içinde Show TV'nin haber editörü oldu. 1996 yılında Show TV'den ayrıldıktan sonra Kanal D'ye geri dönüp Doğan Yayın Grubu'nda çalışmaya başladı. Hürriyet gazetesinde yazarlık yaparken aynı zamanda Radyo D'nin genel koordinatörlüğünü yaptı. 2000 yılında Cine5 ile ortak yayın yapmıştır. 2002 yazında Kanal D'nin Haber Genel Yayın Yönetmenliği'ne atandı. 2001 yılında Galatasaray Spor Kulübü'nde asbaşkanlık yaptı ve 2005 yılında Doğan Medya Grubu'yla yollarını ayırdı. Kanal D'de yayınlanan "Teke Tek" programı atv `ye geçti ve köşe yazılarına Sabah gazetesinde devam etti. Sabah'ta genel yayın yönetmenliği yaptı. TİKAD'ın ve Avrupa Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa verdiği "Eğitime Katkı Onur Ödülü" sahibidir. "Haydi Kızlar Okula", "Sürekli aydınlık için bir dakika karanlık" ve "Temiz İnternet" kampanyalarının mimarlarındandır.

TMSF`nin Sabah Gazetesi’ne ve ATV'ye el koymasıyla birlikte 2007 yılında istifa etti. Bir süre kendi sitesinde yazılarına devam etmiş, 2008 yılında Kanal 1 televizyonu ana haber bültenini de sunmuştur. 2009 yılının ocak ayından beri eski patronu Turgay Ciner'in kurduğu Haberturk gazetesinde genel yayın yönetmenliği yapmakta iken 29 Mart 2014 tarihinde Habertürk gazetesinin genel yayın yönetmenliğinden istifa eden Fatih Altaylı, haberturk.com.tr'de köşe yazarı olarak görevine devam etmektedir. Habertürk TV'de yayınlanan, konuk olarak İlber Ortaylı ve Celal Şengör'ü sık sık ağırlayan, sunuculuğunu yaptığı Teke Tek Özel programı 16 Mart 2016 tarihinde son bölümünü yaptıktan sonra ani bir kararla yayından kaldırılmıştır.

Fatih Altaylı, Hande Altaylı’yla evli ve Zeynep adında bir kızları var.

Çalıştığı gazeteler
Cumhuriyet (1982-1986)
Güneş (1986-1992)
Hürriyet (1995-2005)
Sabah (2005-2007)
Haberturk

Çalıştığı televizyon kanalları
Kanal D (1995)
Show TV (1995-1996)
Kanal D (1996-2005)
Cine5 (2000-2002) (ortak yayın)
atv (2005-2007)
Kanal 1 (2007-2008)
Habertürk (2008-günümüz)