İstanbul trafiğinin azalması ihtimalini bile düşünemezken, rahatlayacağına üzüleceğimiz ise kesinlikle aklımıza gelmezdi. Ancak rahatlamanın nedeni zamlar olunca, gelen haberler de acı oldu. Taksicilerin isyanı ve vatandaşın hali üzüntü ile karşılandı.  

Benzin ve motorin fiyatlarının 15 TL'ye yaklaşması, LPG'nin 10 lirayı geçmesi direksiyon başına geçecek sürücüleri bir kez daha düşündürdü. Son 3 ayda benzine yüzde 49, motorine yüzde 58 ve LPG'ye yüzde 80'den fazla zam geldi.

Sabah ve akşam saatlerinde yüzde 70'lerden inmeyen trafik yoğunluğu, pazartesi günü yoğun saatlerde yüzde 54'ü gördü.

İki hafta önce, uzak ilçe merkezleri; Tuzla, Pendik, Avcılar, Büyükçekmece gibi yerlerden şehir merkezine gelen araçlarda azalmanın olduğunu ifade eden İBB yetkilileri, son bir haftadır ise bu durumun şehir içine doğru da genişlediğini ve buralarda oturan vatandaşların da dışarı çıktıklarında araç kullanmamaya başladığını ifade etti.

İBB yetkilileri, trafikteki araç sayısının azaldığının çok bariz şekilde yansıdığını ve gözle görülür şekilde netleştiğini de aktardı.

Taksiciler de zamlardan dolayı araçların dışarıya çıkmadığını belirtirken şu cümleleri kuruyorlar "'Taksi sayısı az, müşteri taksi bulamıyor' dediler ama şimdi taksi müşteri bulamıyor. Duraklarda 15 gün önce araç bulamazdınız. Şimdi araçlar duraklarda, müşteri yok. Trafik azaldı ama müşteri sayımız çok azaldı. Havaalanına 130 liraya gidiyorsak, 90 lirası mazota gidiyor"

Konu tabi ki sosyal medyanın da gündemine geldi. Sosyal medyada çoğu kullanıcı tarafından “dev hizmet; fakirlik geldi trafik çözüldü” şeklinde paylaşımlar yapıldı.