Faizsiz olarak araç ve konut satış şirketleri son zamanlarda oldukça dikkat çekiyordu. Bu konuda yaşanabilecek mağduriyetleri engellemek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bazı şartlar getirildi. Bu şartlar çerçevesinde bazı şartları sağlayamayan ya da incelemeye giren 21 şirket için tasfiye kararı verildi. 

Tasfiye kararının oluşturulan tasfiye komisyonu tarafından yürütüldüğü belirlendi. Şirketlerin bu süreçte tüm masraf kalemleri incelemeye alındı. Süreç için öncelikli olarak kullanılmayacak olan bazı kalemlerinin dış hizmet alımlarının durdurulmasına karar verildi. 

LÜKS ARAÇ KİRALAMA HİZMETLERİNE DURDURMA KARARI VERİLDİ!

Tasfiye komisyonu tarafından hazırlanan yeni çalışmalar kapsamında şirketlerin tüm masraf kalemlerinin incelenmesi üzerine lüks olarak görülen araçların kiralama hizmetlerinin durdurulmasına karar verildi. Dış alım hizmetleri komisyon tarafından tamamen durduruldu. Bununla birlikte şirketlerin birçoğunun masraf kalemleri incelendiği zaman özel konaklamalar, özel uçak kiralama hizmetleri ve özel villa kiralama hizmetlerinin de yoğun olduğu belirlendi. 

Faizsiz konut şirketlerinin belirli şartlara uyması için öncelikli olarak BDDK tarafından intibak süreci başlatılmıştı. Nisan ayında başlatılan süreç sonrasında şirketlerin başvuruları değerlendirildiği zaman 21 şirketin belirlenen şartları taşımadığı belirlendi. Ancak bu şirketler sonrasında tasfiye kararının alınmasına karar verildi. Firmaların faaliyet sürelerinin ortalama olarak bir yıl oldukları ve sistem üzerinde yüzde 10'luk bir paya sahip oldukları belirlendi. 

ŞİRKETLERİN SUİSTİMALLERİ İNCELEMEYE ALINDI

11-3

Oluşturulan komisyon tarafından şirketlerin hesapları ince ince inceleniyor. Yapılan ilk değerlendirmelerde dış hizmet kalemlerinin anında durdurulduğu belirlendi. İlerleyen zamanlarda ise masraf kalemlerinin azaltılması için birtakım düzenlemeler yapılacak. Alacaklılar ve borçlular hakkında değerlendirmelerin tamamlanmasının ardından gerekli bildirimler yapılacak. Şirketlerin pek çok noktada hesaplarında suistimallerinin devam ettiği ortaya çıktı. 21 şirket için tasfiye kararı verilirken 6 şirketin intibak sürecinin de devam ettiği öğrenildi.