EYT’ ten gelen son dakika gelişmesi milyonlarca vatandaşı heyecanlandırdı. Konu hakkında siyasi gündem ve çalışma hayatı yeniden hareketlenmeye başladı. Ak Parti ile MHP kanadından oluşturulan Cumhur ittifakı, EYT konusunda gerekli olan tüm çalışmaları özenle devam ettiriyor.

Eyt’lilerin Yaş Beklemesi Nasıl Kısalacak?

Birçok kişi tarafından beklenen EYT tasarısında sona doğru yaklaşılıyor. Bu gelen son açıklamalar ve haberler, gittikçe ciddi anlam bulmaya başladı. Farklı formüller üzerinde çalışılan EYT’ de çalışmalar bütün hızı ile devam ediyor. Yapılan çalışmalarda farklı senaryoların ortaya çıkması, eski zamanlardaki durumların tartışıldığı ön plana çıkıyor. Bu bağlamda Ak Parti ve MHP planlanan düzenlemelere katılmaları bekleniyor. Tekrar gözden geçirilecek olan son düzenlemeler, mümkün olduğu kadar gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Düzenlemelerde ön plana çıkan ilk formül, emekliliği içeren ve gerekli düzenlemelerin 3600 günü bulunan kişilerin emekli olması yönünde. Bayanlarda 50 yaş, erkeklerde ise 55 yaşın gündemde olduğu belirtiliyor.

EYT ile ilgili diğer bir formül ise kademeli olarak emekliliğin uygulamaya konması. Almanya modeli olarak da adlandırılan bu modelde, emekliliği eksik olan her sene, %2 yâda belirlenecek oranda maaş kesintisi uygulaması olarak öne çıkıyor. Bir diğer model ise geçmişte çok konuşulan Finlandiya modelidir. Bu modelde eksik yıl için eksi maaş uygulaması ile emekli olma imkânı yer alıyor.

eytlilerde-son-durum-2022-icin-eyt-duzenlemesi-gerekli-aciklama-yapildi

Eyt Düzenlemesi İlk Planda Kimleri Kapsayacak?

Uzun süredir gündemi meşgul eden EYT’ de sürekli olarak yeni gelişmeler yaşanıyor. Her yeni gelişmede, kendisini ilgilendiren milyonlarca insan konu ile ilgili olarak heyecan ve bekleyiş içine giriyor.  Son dakika gelişmeleri neticesinde bu konuda mağdur olan kişiler sürekli konu ile ilgili olarak araştırma içerisinde bulunuyor. Şayet EYT yasallaşır ise yaş şartından kaynaklanan yüzlerce kişi, hemen emekli olabilecek mi? İşe giriş tarihi hesaplama konusunda önemli görünüyor.  Bu süre emeklilik hesabına eklendiğinde emeklilik süresine az kalmış olan kişilerin emekli olması an meselesidir.