“İktidarın havuz medyası her gün EYT müjdesi veriyor; iktidar yetkilileri “Sorunun çözümü için çalışma başlattık” diyordu. Ama en sonunda yine dönüp dolaşıp “Böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok” deme cüretini gösteriyorlar”diyen CHP, eyleme ilişkin şu bilgileri paylaşıyor;

  • EYT'liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT'liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT'liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor.
  • Bir avuç yandaşına devletin hazinesini teslim edip EYT'lilere ve halkına sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye'nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır!. Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz.
  • 14 Ocak Cuma günü saat 14.00′ da Türkiye’ nin 81 ilinde kent merkezlerinde EYT mağduriyetine dur demek için alanlara çıkıyoruz. EYT basın açıklaması; Ankara'da ulus meydanında, İstanbul'da Şişhane meydanında, İzmir'de ise saat kulesinde gerçekleştirilecek.

Ankara'da 14 Ocak Cuma günü saat 14.00'da yapılacak basın açıklamasında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba'da yer alacak.

Prim günleri dolmasına rağmen 8 Eylül 1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı kanunla emeklilik yaşının yükseltilmesine takılan 5 milyondan fazla EYT'li hükümetten gelecek müjdeli haberi bekliyordu.

Devletin “Gençsiniz” diyerek emekli etmediği, işverenin ise “Yaşlısın” diyerek iş vermediği prim günlerini doldurmuş ancak yaşa takılmış 5 milyon EYT’liler hakları için alanlarda olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında yaptığı bir konuşmada emeklilik yaşının düşürülmesi talebinde bulunan yurttaşları eleştirmiş ve “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz. Biz ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı?” demişti.

1954 doğumlu olan Erdoğan, 1974 yılında  SSK'lı olarak işe girdi. 3 Mart 2000'de emeklilik başvurusu yapan Erdoğan, 1 Nisan 2000'den itibaren emekli maaşı almaya başladı. Ardından milletvekili ve Başbakan olan Erdoğan, emekliliğini dondurduktan 2 yıl sonra ise Emekli Sandığı'na yaşlılık maaşı talebinde bulundu. Erdoğan 2006'da, yani 52 yaşından itibaren de Emekli Sandığı'nın 1. derece 4. kademesinden emekli oldu.

2020'de EYT çıkacak mı? EYT'de son durum nedir? - Son Dakika Haberleri Milliyet