EYT’den Müjdeli Haber Geldi! EYT Çıktı… Şartları Neler? Hükümet İstekleri Kabul Etti. EYT için müjdeli haber nihayet geldi. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren haber de adımlar atıldı ve hükümet istekleri kabul etti. Eyt de son dakika gelişmeleri konuşulmaya devam ediyor. 6 milyon vatandaşın umutla beklediği EYT nihayet çözüme kavuştu ve son dakika haberi olarak verildi.

Dar gelirli olarak ve yaş beklemesine rağmen çalışmak durumunda kalan vatandaşlar bu konunun çözüme kavuşabilmesi için defalarca eylem yapmıştı. EYT hakkında ki son dakika gelişmeler gelmeye devam ediyor. EYT’de son durumlar nedir? EYT meclisin gündeminde mi?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız uzun süredir bu konu hakkında bir yasa çıkmasını bekliyordu.

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız pirim ve gün olarak sayısını doldurmasına rağmen yaş tutmadığı için emekli olmayan milyonlarca vatandaş için umut verici haberler gelmeye devam ediyor. Neredeyse 6 milyon vatandaş bu sorunun çözüme kavuşabilmesi için defalarca kez eylem yapmış ve bu konunun meclis gündemine girmesini istemişti.

Eyt’de son dakika gelişmeleri akşam saatlerinde yaşanmaya devam ediyor. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için önemli haberler gelmeye devam ediyor. Peki EYT ne zaman çıkacak? Eyt noktasında maliyet hesapları yapılıyor. EYT meclise girdi mi?

EYT Nedir?

Emeklilikte yaşa takılan veyahut başka bir ifadeyle 1999 yılı itibari ile emeklilik yaşının yükselmesine sebep olan 4447 sayılı kanun çerçevesinde ortaya çıkmış bir kavramdır. 8 Eylül 1999 tarihinde kadar emekli ola şartı, kadın vatandaşlarımız için 50 erkek vatandaşlarımız için ise 25 yıl sigorta şartı ile beraber 5000 pirim gününü ifade ediyordu.

8 Eylül 1999 tarihinde yeni çıkarılan kanunla birlikte emekli olmak için yaş şartı getirildi. Pirim gün süresini doldurmalarına rağmen yaş şartını yerine getirememiş olan vatandaşlar için emekli olup maaş alamayan vatandaşlar için bu kavram kullanılır.

6 milyon vatandaşımız bu konudan oldukça muzdarip. Özellikle son zamanlarda EYT’nin meclis gündemine girilmesi hususu konuşulmaya başlandı. Hükümet ise bu konuda yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

eytden-mujdeli-haber-geldi-eyt-cikti-sartlari-neler-hukumet-istekleri-kabul-etti

Maliyet Hesaplamaları Yapıldı…

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini önlemek adına maliyet hesaplamaları yapılmaya devam ediyor. Uzun dönemden beri milyonlarca vatandaşın EYT konusunda talepleri vardı. Yüzlerce kez meclise gelmesine rağmen kabul edilmeyen EYT son görüşmelerde çözüme kavuşacak gibi duruyor.

Alınan sonda dakika bilgilere göre EYT’nin çözülmesi durumunda devlete aylık 2 milyar maliyet çıkacak. EYT konusunda çözüm için özellikle Almanya ve Finlandiya gibi ülkelerde ki sistemler incelenmeye devam ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu konuda çözüm için talimatlarını verdi. Hükümet 6 milyon vatandaşın mağdur olduğu bu konunun çözülmesinden yana. Bu konu hakkında şu an mecliste bir gündem yok ancak kısa süre çalışmaların tamamlanması bekleniyor.