Gündem

EYT Yüzde 5 Formülü Yasası Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalardan biri olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, için yeni yasa yolda. Geçtiğimiz aylarda Bakan Müezzinoğlu yapmış olduğu açıklamalarda Emeklilikte Yaşa Takılanlar için, Genel Sağlık Sigortaları prim düzenlemesi dışında bir çalışmanın mevcut olmadığını dile getirmişti. Ancak mağdur olan vatandaşlar için değerlendirmenin tekrardan inceleneceğini ve ona göre bir yol izleneceğini açıklamalarına ekledi. Bakanlıktan ise, yapılacak çalışmalar hakkında henüz bir duyuru yayınlamadı. Ancak EYT İçin Yüzde 5 Formülü adıyla bir yasa tasarısının meclise sunulmak üzere olduğu alınan duyumlar arasında yer almaktadır.

 Yüzde 5 Yasası Nedir?

 Meclise sunulmaya hazırlanan bu yasa tasarısı 15 maddeden oluşurken, ödenmesi gereken primlerini doldurmuş ve emeklilik için yaşını bekleyen vatandaşlar için kurtarıcı niteliği taşıyor. EYT İçin Yüzde 5 Yasası, emekli olmak isteyen vatandaşın,  emekliliği için gerekli olan yılları, her ay maaşını %5 daha az almayı kabul ederek tamamlamasını sağlayan bir yasadır.

EYT İçin Yüzde 5 Yasası Ne Zaman Çıkacak?

 Yetkililerden bu yasanın kabulü için henüz bir açıklama gelmezken, meclise sunulmaya hazırlanan bu yasa tasarısının değerlendirilme sürecinin Anayasa Referandumu’ndan sonrasına kalacağı tahmin ediliyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı