Gündem

EYT ile Erken Emeklilikte Son Dakika Gelişmesi! Yasa Çıksa Bile EYT'liler 10 Yıl Beklemesi Gerekecek

EYT son dakika gelişmesi. EYT yasasının çıkması ile erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için SGK uzmanından 10 yıl değerlendirmesi geldi. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanları üzen 10 yıl gelişmesi.

Türkiye geneli milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesini bekliyor. Bu kapsamda 1999 yılı ve öncesinde işe başlayan vatandaşlar, emeklilik düzenlemesi yapılmasını ve emekli olmalarını talep ediyorlar. 

Bu konuda sosyal medya üzerinden oldukça aktif kampanyalar düzenleyen EYT’liler için Cumhurbaşkanlığı tarafından bir kurul kuruldu. 

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkan Vekili Vedat Bilgin’in başında bulunduğu EYT Kurulu’nun, emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapması bekleniyor. Bu kapsamda EYT yasasının kimleri kapsadığı, maliyeti ve kaç kişinin eytli olduğuna dair araştırma yapacak olan kurul bu konuda detaylı bir rapor hazırlayacak. 

EYT’LİLER VE EMEKLİLİK İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI KURUL OLUŞTURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile göreve başlayan EYT Kurulu’nun kurulması ile emeklilikte yaşa takılanlar, yasanın çıkmasına dair umutlandılar. Ancak daha sonrasında AK Parti tarafından gelen açıklamalar, EYT Yasasını bekleyen vatandaşların umudunu kırdı.

EYT için Cumhurbaşkanlığı kurulunun kurulmasının ardından ilk açıklama Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Bakan Albayrak AK Parti kampında, AK Partili vekillere yapmış olduğu açıklamasında EYT düzenlemesi ile ilgili çalışma olmadığını ifade etti. 

Bakan Albayrak’ın bu açıklamasına ek bir açıklamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu konuşmasında EYT konusunda popülist davranılamayacağını ifade ederek yasanın gündemde olmadığını ifade etti. 

EYT Konusuna Dair Cumhurbaşkanı Açıklaması

Emeklilikte Yaşa Takılanlara dair son açıklama ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT konusuna dair bir vatandaş ile yapmış olduğu sohbetinde 50 yaşında emeklilik olamayacağını ifade etti. 

EYT YASASI ÇIKSA BİLE 10 YIL BEKLEYECEKLER

EYT düzenlemesine dair son gelişme ise SGK Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanarak Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkanvekili Vedat Bilgin’in başında olduğu EYT Kuruluna sunulan raporda çok önemli bir detay dikkat çekti. EYT yasasının çıkması durumunda bile bazı EYT’lilerin 10 yıl beklemeleri gerektiği ifade edildi. EYT’liler için hazırlanan raporda 10 yıl gelişmesi için şu ifadeler yer aldı.

“Bugün yasa çıkarsa 5 milyon 404 bin kişinin hemen emekli olması mümkün değildir. Prim günü eksik olanlar emeklilik hakkı elde edemezler. 1 Eylül 1994 sonrası sigortalı olan erkekler her ne kadar yaşını ve prim gün sayısını tamamlarsa da 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamadıkları için emekli olamazlar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Maliye Bakanı Albayrak ve Çalışma Bakanı Selçuk’un açıklamalarına göre, EYT Yasası hükümetin gündeminde bir süre daha yer almayacak. Ancak EYT’liler için oluşturulan Cumhurbaşkanlığı kurulu ise görevine devam etmekte. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı