Eyt için sıcak haber geldi! Eyt'de yaş bekleyenler müjdeli haberi aldı! EYT için özellikle son dakika haberleri bekleniyordu. EYT'de herkesin beklemiş olduğu çalışmalar başladı.

Eyt için sıcak haber geldi! Eyt'de yaş bekleyenler müjdeli haberi aldı! EYT için özellikle son dakika haberleri bekleniyordu. EYT'de herkesin beklemiş olduğu çalışmalar başladı. EYT için yaş bekleyenlere müjdeli haber geldi. Emeklilik için sadece yaşı bekleyen vatandaşlar için son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Primi dolan vatandaşlar yaş beklemeden emekli olabilecek.

Kanunen düzenlemelerin ardından emeklilik şartları da değiştirilmiş oldu. Bu değişimlerden önce prim gün sayısı ve hizmet süresi ve yaş şartı aranmaktadır. Bu sebeplerden ötürü birçok kişi mağdur olmuştu. Yaş şartı dışında diğer şartları yerine getirmeyen vatandaşlar takılıyordu. Bu sebeple emekli olamıyorlardır. EYT’ye takılan kişiler için müjdeli haber AK Parti'den geldi.

Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetleri giderilecek. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için ara formülü çalışmaları başladı. Özellikle emeklilikte yaşa takılan vatandaşların mağduriyetleri giderilebilecek. Prim ödeme gün sayısına çalışma gününü dolduran 56 yaşındaki vatandaşların hemen olmasa da 2 veya 3 yıl önce emekli olabilecekler.

Kısmi çalışma formülleri ile mağduriyetlerinin giderilmesi beklenmekte. Özellikle EYT 1999 öncesinde işe girmiş olan kişiler için etkili olacak. Böylelikle emeklilikte yaşa takılan vatandaşların ortaya çıkabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi planlanıyor.

Formüller Tasarıda

eytliler-icin-son-durum-belirlendi-eyt-2022-icin-eyt-duzenlemesi-aciklandi

Gözden kaçırmayın

Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika

Kısmi emeklilik formülüne göre vatandaşlar 10 yıl prim ödemesi yaparak emekli olabilecekler. Ancak bunun için 1999 yılı öncesinde sigorta girişinin yapılmış olması gerekmektedir. Emeklilikte 3600 gün şartı aranmakta. Böylelikle kadınların 50 yaşında doldurmaları gerekirken erkeklerin ise 55 yaşını doldurmaları gerekmektedir.

Yani 50 yaşındaki bir kadın 3600 fiili hizmet gününü doldurmuş ise emekli olabileceği bir kısım emeklilik formülü ilk sırada değerlendirilmektedir. Böylelikle mağduriyetler de ortadan kaldırılmaktadır. Bunun dışında diğer bir formül sigorta süresidir.

Kadınlarda 2700 iş günü erkeklerde ise 9000 iş günü tamamlanması durumunda işe bakılmadan vatandaşlar emekli edilebilecek. Bu tür durumlarda EYT'liler için avantajlı bir formül olarak gündemde. Formüller netleştikten sonra tasarının geçmesi beklenmekte.