Salgınla mücadelede toplumsal bağışıklığın kazanılması ve ölüm oranlarının düşürülmesi için aşılama sürecinin artırılması gerekiyor. Ancak ülkemizde hala aşılama sürecine güvenmeyen ve aşı olmak istemeyen pek çok kişi bulunuyor. yapılan son araştırmalarda hastalığı taşıyan, ağır geçiren ve en çok ölen kişilerin henüz aşı olmamış kişiler olduğu belirlendi.

Eylül ayında salgınla mücadelede yeni kuralların alınması bekleniyor. Özellikle restoran, alışveriş merkezi, kafe ve kamu kurumları gibi alanlarda aşısız olan kişilere özel bir alan oluşturulması, aşı olan diğer vatandaşlar ile çok temas içerisinde bulunmamaları amaçlanıyor. Pek çok yere girerken test zorunluluğunun getirilmesi planlanıyor.

EYLÜL ORTASINDA SIKI TEDBİRLER GETİRİLEBİLİR!

koronavirüs-aşısı

Pandemi ile ilgili yeni kararların Eylül ayının ortasında alınmaya başlaması bekleniyor. Son zamanlarda hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin yeniden dolmaya başladığı belirlendi. Özellikle okullarda yüz yüze eğitimin de başlayacağının açıklaması ile birlikte toplumsal hareketlilik hız kazanacak. Okullarda veli ve öğretmenlerin süreci daha olumsuz hale getirmemeleri için zorunlu PCR testi uygulaması hayata geçirildi. Bu uygulama ile birlikte aşı olanların sayısının artacağı düşünülüyor.

YENİ GELECEK PANDEMİ TEDBİRLERİ NE OLACAK?

Henüz kesin bir karar alınmamasına rağmen olası tedbirler görüşülmeye başlandı. Bunlar arasında PCR testi zorunluluğu bulunuyor. Kapalı alanlarda PCR testi olmadan girişler engellenecek.

Kütüphane, restoran, kafe gibi hizmet veren kapalı alanlara girişlerde aşısızlarla aşılı olan vatandaşların ayrılması ve aşı olmayanlar için farklı bir alan ayrılması da beklentiler arasında yer alıyor.

Şimdilerde PCR testleri ücretsiz olarak yapılırken, aşı sürecinin hızlandırılması için uygulamanın paralı hale getirilmesi planlanıyor.