Pek çok gencin kendi evini kurmak ve evlenmek en büyük hayallerinden biri. Ancak günümüz şartlarında evlenmek, yeni bir düzen kurmak sanıldığı kadar kolay değil. Düğün masrafları, balayı masrafları, ev masrafları derken sürekli olarak masraflar artmaya devam ediyor. Pek çok genç düğün hayallerini bu süreç içerisinde maddi sebeplerden dolayı ertelemeye devam ediyorlar.

DEVLET KADINLARA ÇEYİZ PARASI ADI ALTINDA DESTEK VERİYOR

Çeyiz parası evlenmek isteyen kadınlara verilen bir destek olarak ifade ediliyor. Ödemeler SGK aracılığı ile yapılıyor. Bu süreçte anne ya da babasını kaybetmiş olan ve bir maaşı olan kadınlar için maaşlarının 12 ya da 24 katını alabildikleri bir sistem olarak ifade ediliyor.

Günümüzde yetim maaşı alan ve şartlara uyum sağlayan her kadın devlet tarafından verilecek bu çeyiz parasını alabilir. Çeyiz parası ile birlikte evlilik arefesinde pek çok masraf rahatlatılabilir.

ÇEYİZ PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

devlet-ceyiz-desteği

Çeyiz parası kadınlara 2008 yılından bu yana veriliyor. Devlet tarafından verilen bir destektir. SGK aracılığı ile ödemeler yapılıyor.  Başvurular bu süreçte devlet destekli olan SGK’ya yapılmaktadır.

Öncesinde başvuru için gerekli olan evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu evraklar;

  • SGK’dan alınabilecek bir başvuru dilekçesi
  • Kimlik
  • Evlilik cüzdanı olarak açıklandı.

Belgelerin SGK’ya eksiksiz olarak sunulması durumunda başvurular doğrudan işleme alınır ve en kısa süre içerisinde de sonuçlandırılır. Çeyiz yardımı sadece kadınlara yapılır ve sadece bir kez verilir. Sonraki evlilikler için yeni bir ödeme yapılmaz.