Ev sahibi olmak isteyen binlerce vatandaş sürekli yükselen konut fiyatları ve bankaların yükselen konut kredisi faiz oranları karşısında büyük hayal kırıklığı yaşamaya devam ediyorlar. Bu süreçte vatandaşların konut sahibi olmaları ve hayallerini gerçekleştirmeleri için zaman zaman bankalar tarafından çeşitli konut kredisi kampanyaları da düzenleniyor. Ancak yine de bankaların kredi faiz oranlarının yükseliyor olması süreci baltalamaya devam ediyor. 

Ancak şimdilerde evi olmayan ve ev sahibi olmanın hayalini kuran vatandaşa müjdeli haber geldi. Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını yeniden dip seviyelere çekmek için bazı çalışmalar yapmaya başladı. Ucuz konut ve taksitli ev sahibi olmak isteyenler için ise TOKİ konut kampanyalarını hızlandırmaya başladı. 

DEVLET EV ALACAK VATANDAŞA DESTEK OLUYOR

Devlet destekleri konut alacak ya da evine tadilat yaptıracak vatandaşlar için de devam ediyor. Bu süreçte ev yapan vatandaşa devletten 40 bin liraya kadar ev yapım desteği veriliyor. Aynı zamanda zor şartlar altında yaşayan ve evinin tadilata ihtiyaç duyduğu belirlenen vatandaşlar için yapılan değerlendirmelerin ardından 30 bin liraya kadar destek veriliyor. 

Devletin ev yapım ve ev onarım desteği vereceği kişilerin maddi durumu incelemeye alınıyor. Kişi başına ev halkının gelirinin asgari ücretin 3'te 1'i olduğu belirlendi. Bu şartları taşıyan vatandaşların ise destek alabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bir başvuruda bulunmaları gerekiyor. 

KONUT KREDİSİ ÇEKMEDEN EV SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ!

2-17

Evi olmayan vatandaşa devlet tarafından kredi çekmeden ev sahibi olmaları için bazı destekler verilmeye devam ediyor. Bu süreçte birikim yapmak esas alınacak. Bankalar aracılığı ile konut hesabı açtırıp üç yıl boyunca her ay düzenli olarak birikim yapan vatandaşa üç yılın sonunda devlet yapılan birikim miktarına göre 15 bin liraya kadar kredi vereceğini açıkladı. 

Devlet tarafından vatandaşa verilen konut desteği ise hiç evi olmayan ve ilk evini alacak olan vatandaş için geçerli olacak.