Her ay düzenli olarak hak sahiplerine yatırılan evde bakım parası hakkında sorgulama yapılıyor. Pek çok hak sahibi internet üzerinden evde bakım parasının yatırılıp yatırılmadığını merak ediyor. Sosyal evlet anlayışı ile birlikte her ay düzenli olarak ödemeler yapılıyor. Temmuz ayında yapılacak olan evde bakım parası ödemeleri için sorgulama süreci devam ediyor. 

EVDE BAKIM PARASI NE ZAMAN YATACAK?

Evde bakım parası ödemeleri için belirli bir tarih olmamakla birlikte bir zaman dilimi içerisine yayıldığı biliniyor. Her ayın ilk haftası ödemeler başlamakla birlikte ayın üçüncü haftası da dahil olmak üzere ödemeler devam eder. Bu süreç kademeli bir şekilde devam etmektedir. Evde bakım parası ödemeleri için sistemli bir ödeme şekli olmasına rağmen bayram dönemlerinde farklı bir sistem uygulandığı biliniyor. 

Daha önceki bayram dönemlerinde evde bakım parası tek seferde hak sahiplerine ödenmişti. Kurban Bayramı ödemelerinde de aynı sistemin geçerli olması bekleniyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen evde bakım maaşı ödemelerinin 12 ile 16 Temmuz tarihleri arasında tek seferde yapılması bekleniyor. 

EVDE BAKIM PARASI NE KADAR ÖDENİYOR?

2-3

Evde bakım parası evde bakıma muhtaç olan engelli ya da yaşlı kişiler için bakım yapılması halinde belirli bir miktarda aylık olarak ödeme yapılıyor. Daha önce bin 657 lira olarak yapılan evde bakım parası gelen enflasyon zammı sonrasında bin 798 lira olarak açıklandı. 

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesaplara yatıp yatmadığının anlaşılması için internet üzerinden bir sorgulamanın yapılması gerekiyor. Kimlik numarası ile e devlet şifresi üzerinden bir sorgulama yapıldığı takdirde bakım aylığının yatıp yatmadığına bakılabilir.