Ekonomi

Evde bakım parası yattı mı? Evde Bakım parası hangi illerde yattı? 11 Temmuz bakım parası yatan iller

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evinde hasta bakanlara destek olmak için her ayın 10’undan sonra hastasına bakanlara maaş yatırılıyor. Bu maaş sayesinde vatandaşlar hastalarının bütün ihtiyaçlarını gidererek onlara daha iyi bir bakım imkanı sağlıyor. Temmuz ayında da dünden itibaren bazı illerde evde bakım paraları yatmaya başladı. Vatandaşlar, evde bakım parası yattı mı, Evde bakım parası ne zaman yatacak, evde bakım parası hangi illerde yattı, evde bakım parası ne kadar, 11 Temmuz evde bakım parası yatan iller hangileri? sorularının cevaplarını arıyor. Peki, evde bakım parası yattı mı, Evde bakım parası ne zaman yatacak, evde bakım parası hangi illerde yattı, evde bakım parası ne kadar? sorularının cevapları haberimizde…

HASTA BAKIM PARASI KİMLERE VERİLİYOR

Hasta bakım paralarının ödemeleri her ile göre farklılık gösteriyor. Hastasına ya da engelli yakınına bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart olarak, engellinin en az yüzde 50 oranında engelli olduğunu sağlık kurulu raporuyla kanıtlaması gerekiyor. Bunun yanı sıra Engellinin bulunduğu evde yaşayan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir. Sonrasında ise gerekli belgeleri toplayarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapabiliyor.

EVDE BAKIM PARASI YATIRILMAYA BAŞLANDI

10 Temmuz’dan itibaren yatmaya başlayan evde bakım paraları hangi illerde yatırılmaya başladığı merak konusu oldu. Engelli yakınına bakanlara ödenen evde bakım maaşı, her ayın farklı iş günlerinde, farklı iller için hesaplara yatırılmaktadır. 10 Temmuz günü 4 ilde evde bakım maaşı yatırıldığı öğrenildi.

10 TEMMUZ EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER HANGİLERİ?

Evde bakım maaşlarının 10 Temmuz günü Adıyaman, Tokat, Giresun ve Amasya illerinde yattığı öğrenildi.

11 TEMMUZ EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER HANGİLER?

Evde bakım maaşlarının 11 Temmuz günü Aksaray,  Kırklareli, Edirne, Samsun, Afyonkarahisar, Antalya, Hatay, Bolu illerinde yattığı öğrenildi.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER

11 Temmuz’da evde bakım parası yatan illerle birlikte toplamda 12 ilde evde bakım parası hesaplara yatırıldı.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İster SMS isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

EVDE BAKIM ÜCRETİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

2019 ZAMLI BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

1 Temmuz – 31 Aralık 2019 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları 1383,03 TL olmuştur. Buna göre Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve 2020 Ocak aylarında 1383,03 TL alınacak

Memur Emeklilerine yüzde 6 oranında zam yapıldı. Evde bakım maaşları memur emekli maaşlarına yapılan zam ile aynı olacağı için yüzde 6 oranında zam yapılacak.

Hesaplama için şu formülü kullanabilirsiniz:

Mevcut maaşınız X (SSK ve Bağkur için 5, memur ve memur emeklisi için 6) / 100

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı