Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen desteklerle birlikte yaşlı ya da engelli olduğu için bakıma muhtaç olan vatandaşlara bakan yakınları için her ay düzenli olarak ödeme yapılıyor.

Evde bakım maaşı alan kişilerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Başvuruların ardından yapılan incelemelerde şartlara uyum sağlayan kişilerin her ay düzenli olarak evde bakım aylığı alabilecekleri ifade edildi. Ödemeler e devlet üzerinden yapılan sorgulama ile kontrol edilebiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞLARI YATRILDI MI?

Evde bakım maaşları her ay düzenli olarak ödenmeye devam ediyor. Destek ödemeleri her ayın 15’i ile 30’u arasında yapılıyor. Bu sebeple henüz Eylül ayı için evde bakım maaş ödemeleri yapılmadı.

Her yıl devlet tarafından verilen destek ödemelerinin miktarı da artırılmaya devam ediyor. Bu yıl evde bakım aylıklarının miktarı bin 657 liradan bin 798 liraya çıkmış oldu.

EVDE BAKIM MAAŞI İÇİN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

evde-bakım-aylıgı

Evde bakım aylığı ödemeler alan kişilerin ödemeler için aylık sorgulama yapmaları gerekmektedir. Kimlik numarası ve e devlet şifresi ile birlikte sisteme giriş yaptıktan hemen sonra arama çubuğuna ‘Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’ yazabilirsiniz.

Açılan yeni sayfada ödeme ile ilgili tüm detaylara yer verilmektedir.  Ödemelerin her ay düzenli olarak yapıldığı bilinirken tarihler değişiklik gösterebilir. Ödemeler aynı zamanda her il için farklı tarihlerde yapıldığı için düzenli olarak sorgulama yapılması gerekebilir.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER

1-Tokat    2- Hatay    3- Afyonkarahisar
4- Bolu    5- Aksaray    6- Osmaniye
7- Sakarya    8- Antalya    9- Kahramanmaraş
10- Kocaeli    11- Balıkesir    12- İstanbul
13- Samsun