Ekonomi

Evde bakım parası 2020 yılında ne kadar oldu? Yaşlı bakım aylığına zam yapıldı mı?

Evinde yaşlı, engelli ya da hastalara bakan kişilere her ay ödenek olarak yatırılan evde bakım maaşı Ocak 15 ile Ocak 31 arasında hesaplarda olacak. Peki evde bakım maaşı yatırılan iller açıklandı mı? 2020 evde bakım maaşı ne kadar oldu? Evde bakım maaşı sorgulama nasıl yapılıyor?

2020 Evde Bakım Maaşı Kaç TL Oldu?

2020 yılı için emekli ve memur aylıklarına yapılan zam miktarları belirlenmişti. Aynı durum evde bakım aylığı için de geçerli. Evde bakım maaşına yapılan zam ile beraber daha önce 1,384 olan bu aylık, 1,457 TL olarak ödenecek.

Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü bünyesinde alınan başvurulardan sonra gerekli incelemeleri yapan yetkililer daha sonra evde bakım maaşı bağlayabiliyor. Ağır engelli olan bireylerin sağlık raporlarının incelenmesi ve ikamet ettiği evdeki kişi başı gelir durumu sonrasında engelli ve hasta yakınlarına evde bakım maaşı yatırılıyor. Sadece 1. dereceden yakınlara ödenen evde bakım maaşı 2020 yılında 1,457 TL olacak.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar evde bakım maaşı sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini merak ediyor. Öncelikle e-Devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘evde bakım maaşı’ yazarak kısa sürede sorgulama yapabilirsiniz.

Öte yandan maaşını Ziraat Bankasından alanlar SMS ile evde bakım parası 2020 sorgulaması yapabilir. Cep telefonunuzun SMS bölümüne ‘BAKIYE’ yazıp 4747’ye göndererek sorgulama yapabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Evde bakım aylığı her ay yatırılmaktadır. Bu rakam her ayın 15’i ile 31’i arasında hesaplara yatmaktadır. Bazı kentlerde her ayın 25’ine kadar evde bakım aylığı yatırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı