Ekonomi

Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi Belli Oldu mu? Evde Bakım Maaşı Yattı mı?

Devlet evde bakıma muhtaç olan vatandaşlarına destek veriyor. Evde bakım maaşı ile bakıma muhtaç yakınlarına bakanlara destek veren devlet bakıma muhtaç olan vatandaşların yükünü yakınlarıyla beraber paylaşıyor.

Son zamanlarda herkesin merakla aradığı soruların başında da Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi Belli Oldu mu? Evde Bakım Maaşı Yattı mı? soruları geliyor. Peki, Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi Belli Oldu mu? Evde Bakım Maaşı Yattı mı?

EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI?

Bir kişinin yardımına muhtaç olan engelli vatandaşların bakım ihtiyaçlarını karşılamak üzere, engelli vatandaşların yakınlarına devlet destek olmaya çalışıyor. Bu desteği bakıma muhtaç olan kişinin eşine, çocuklarına, çocuklarının eşlerine, kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri ile çocuklarına, anne ve babasına, dayısına ve dayısının eşi ile çocuklarına, halasına ve halasının eşi ile çocuklarına, amcasına ve amcasının eşi ile çocuklarına, torunlarına ve torunlarının eşi ile çocuklarına her ay düzenli olarak maaş vererek sağlıyor. Böylelikle ihtiyaç sahibi engelliye de yakınları en iyi şekilde bakma fırsatı buluyor.

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİYOR!

Devlet bakım maaşı vermek için bazı kriterler arıyor. Öncelikle gelir düzeyine bakılmasının yanı sıra  sağlık kurulu raporunda yüzde 50 ve daha fazla engeli bulunan kişilerin raporlarına yer alan “ağır engeli var mı?” bölümüne “evet” işareti konmuş olması gerekiyor.

Ayrıca ihtiyaç sahibinin hayatını sürdürebilmesi için başkasının yardımına muhtaç olması gereken kişilere evde bakım maaşı veriliyor.

Bu özelliklerin yanı sıra ihtiyaç sahibinin yaşadığı evde hane halkı gelirlerinin toplamı asgari ücretin 2/3 oranını aşmaması durumunda evde bakım maaşına başvuru yapılabiliyor.

 EVDE BAKIM MAAŞI İÇİN GEREKLİ BELGELER

– Yerleşim belgesi ve Nüfus müdürlüğünden alınacak engelli ve bakıcıya ait vukuatlı kayıt örneği işyeri sahibi ve engelli aynı evde yaşıyorsa geçici gelir vergisi beyannamesi,

– Engelliye ait tapu ve benzeri herhangi bir varlık var ise bunları gösteren belge,

-1 adet fotoğraf,

– Engelli adına alınmış sağlık kurulu raporu,

– Engelli vatandaş boşanmış ise boşanma evrağı,

– İlgili SGK Bölge müdürlüğüne başvuru yapılması gerekir.

Eylül ayına girilmesiyle birlikte evde bakım maaşı alanlar merakla maaşların ne zaman yatacağını merak ediyor. Şuana kadar evde bakım maaşı yatan il olmadı. TUMHABER.COM olarak evde bakım maaşı yatan iller açıklandıkça sizlerle paylaşacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı