Evde Bakım Maaşı Ekim Ayı Ödemeleri Yapıldı Mı? 13 Ekim 2020 Salı Evde Bakım Parası Ödenen İllerin Listesi Belli Oldu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şartların yerine getirilmesi durumunda bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların bakımlarını üstlenen ailelere Evde Bakım Parası veriliyor. Evde Bakım Maaşı Ekim ayı ödemeleri 13 EKim 2020 Salı günü itibariyle yapıldı mı? Bakıma muhtaç vatandaşlar ile engelli bireyler için ailelerine verilen evde bakım parası Ekim ayı için hesaplara ödendi mi? Evde Bakım Maaşı ne zaman yatacak? 13 Ekim Evde Bakım maaşı yatan illerin listesi...

Evde Bakım Maaşı Ekim Ayı Ödemeleri Yapıldı Mı? 13 Ekim 2020 Salı Evde Bakım Parası Ödenen İllerin Listesi Belli Oldu!
13 Ekim 2020 - 09:30

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın vermiş olduğu Evde Bakım Maaşı ile alakalı olarak çok sayıda vatandaş araştırma yapıyor. Bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşlar için bakımlarını üstlenen ailelerine verilen Evde Bakım Maaşı sosyal yardımından Türkiye'de yüz binlerce vatandaş istifade ediyor. Evde Bakım Parası uygulaması kapsamında bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların ailelerine her ay düzenli olarak ödeme yapılıyor. Bu sosyal yardım ile kendi başlarına ihtiyaçlarını göremeyecek durumda olan ve toplumdan dışlanma ihtimali bulunan vatandaşların yaşamlarını aile ortamında sürdürmeleri hedefleniyor.

 

2020 EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ TL'DİR?Evde Bakım Maaşı hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de 2020'de bu sosyal yardımın kaç liraya yükseltildiği oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan karar gereği memur maaş katsayısına eşitlenen evde bakım maaşına yılda iki defa zam yapılıyor. Ocak ve Temmuz aylarına gerçekleşen bu zamlarla sosyal yardımın lira bazında değeri korunarak enflasyona ezdirilmiyor. 2020 yılının Ocak ayında 1.460 TL'ye çıkartılan Evde Bakım Maaşı 2020 Temmuz'da ise 1.544 TL'ye yükseltildi.EKİM 2020 EVDE BAKIM PARASI ÖDEMELERİ YAPILDI MI?

Evde Bakım Parası ile alakalı olarak son günlerin en çok öğrenilmek istenen detayı Ekim ayı ödemelerinin hak sahiplerinin hesaplarına ödenip ödenmediği oldu. Bu ödemelerin ilden ile değişmesi nedeniyle standart bir ödeme günü bulunmuyor. Bu nedenle her ilin ödeme günü de aydan aya değişiyor. Vatandaşlar alacakları sosyal yardımın banka hesaplarına yatırılıp yatırılmadığı konusunda büyük bir merak yaşıyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Evde Bakım Maaşı ödeme zamanı olarak her ayın 15'i ile 30'u arasını olduğunu açıkladı.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Maaşı ile alakalı olarak sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar bunun yollarını da öğrenmek istiyorlar. Bu sorgulama işleminin farklı yöntemleri bulunmaktadır. E-Devlet sistemine giriş yapan vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hizmetlerinden olan “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” hizmetine tıklayarak ödemelerin yapılıp yapılmadığını görebilirler. Ayrıca Evde Bakım Maaşı ödemelerini Ziraat Katılım bankası üzerinden alan vatandaşlar cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazıp 4747'ye sms gönderdiklerinde ödemelerile alakalı bilgi edinebilmektedirler.
EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ 12 EKİM 2020

Türkiye'de il il yapılan evde bakım maaşı ödemeleri ile alakalı olarak en doğru bilgiler öğrenilmek isteniyor. Evde Bakım Maaşı ödemeleri şu ana kadar hangi illerde yapıldı? Evde Bakım Parası ödenen iller listesi belli oldu mu? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre şu ana kadar Tokat, Karabük, Hatay, Aksaray, Antalya, Afyonkarahisar, Sakarya, Şanlıurfa, Zonguldak, Konya, Samsun, Mersin, İstanbul, Manisa ve Denizli'de Ekim ayı için Evde Bakım Maaşı ödemesi yapıldı. Ödeme yapılan illeri haberimizden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum