Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği aralık ayı enflasyon rakamları bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile 2021 yılı yıllık bazda enflasyon verileri de ortaya çıkmış oldu. SSK ve bağ-kur emeklisi, memur ve memur emeklisi kadar sosyal yardım alan vatandaşlar da enflasyon verilerinin açıklanmasını büyük bir heyecanla bekliyordu. Çünkü enflasyon rakamları doğrultusunda sosyal yardımlara da 2022 yılı için zaman uygulanacaktı. Peki evde bakım maaşı 2022 zammı ne kadar oldu? 2022 yeni evde bakım maaşı kaç TL oldu?

2022 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2022 evde bakım maaşı zammı belli oldu. Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklanması ile birlikte evde bakım parası alan vatandaşların aylık aldıkları maaşlarına zam yapıldı. 2021 yılında 1797,95 TL olarak ödenen evde bakım maaşı bugün gelen zamla birlikte 2022 yılında 2292,02 TL olarak ödenecek.

evde-bakim-maasi-2022-zammi-ne-kadar-oldu-2022-yeni-zamli-evde-bakim-maasi-kac-tl-2

KİMLER EVDE BAKIM PARASI ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak ödenen evde bakım maaşı, evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli vatandaşların ailelerine ödeniyor. Evde bakım parası ödemesinin amacı bakıma muhtaç olan vatandaşların ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılanması ve bakımlarının sağlanması. Evde bakım parası alabilmek için birtakım kriterlere uygun olmak gerekiyor. Bu kriterlerin en önemlisi de gelir kriteri. Evde bakıma muhtaç kişinin yaşadığı hane içinde bulunan kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda evde bakım maaşı bağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı başvuruları il ve ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılıyor. Talep edilen Evrakların tamamlanması ve başvuru işlemlerinin sonuçlandırılması yaklaşık 1 ay kadar sürüyor.