Ekonomi

Evde bakım aylığı yatan iller hangileri? 2020 evde bakım parası ne kadar oldu?

2020 evde bakım maaşına zam yapıldı. 2019 yılında 1,384 TL olarak hesaplara yatırılan evde bakım aylığına zam geldi. 

Evinde engelli, hasta ya da yaşlı vatandaşlara bakanların 1. derece akrabalarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım aylığı yatırılıyor. Asgari ücretin 2020 yılında zamlanmasıyla beraber evde bakım aylıklarına da zam yapıldı. 

Evde Bakım Aylığı Alma Şartları 

Kanunlara göre evde engelli bakım aylığı alınabilmesi için engelli vatandaşın ikamet ettiği yaşam alanında kişi başı gelirin toplamına bakılıyor. Bu rakam asgari ücretin 3’te 1’inden düşük ise evde bakım aylığı yatırılabiliyor. Ayrıca asgari ücretin artmasıyla beraber 2020 asgari evde bakım aylığı kişi başı gelir 609,6 TL’ye yükseldi. 

Engelli bakım aylıkları yüzde 40 ile yüzde 69 oranına kadar engeli olanlar için 2019 yılında sınır 509 TL idi. Yüzde 70 ve üzerindeki engele sahip olanlar için sınır 763 TL idi. Artık bu sınır 509 TL’den 536 TL’ye, 763 TL’den 804 TL’ye kadar çıkabilecek. 

2020 evde bakım aylığı yapılan zam ile beraber 1,457 TL olacak. 

Evde Bakım Maaşı Sorgulama 

Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri için e-Devlet portalına giriş yapılarak arama kısmına ‘engelli evde bakım veya evde bakım maaşı’ yazılması yeterlidir. Elbette e-Devlet için T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekiyor. 

Ziraat Bankası üzerinden de 1 SMS ücreti ödeyerek sorgulama yapılıyor. Maaşını Ziraat Bankasından alanlar cep telefonlarının SMS bölümüne ‘BAKIYE’ yazdıktan sonra 4747’ye göndererek sorgulama yapabilir. 

Engelli Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak? 

Engelli bakım aylığı ya da evde bakım maaşı her ayın 15’i ile ay sonuna kadar yatırılmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı