Gündem

Ev almak isteyenlere büyük fırsat! Konut Kredisi Faizleri düşüyor

Dün Yapı Kredi ve Vakıfbank konut kredisi faiz indirimi yaparken bugün ise günün ilk kredi faiz indirimi haberi Ziraat Bankası tarafından verildi. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.50 seviyesine çekildi. Yapılan güncelleme ile en uygun konut kredisi veren banka Ziraat Bankası oldu. 

Kredi Çekerek Ev Almak Mantıklı Mı?

Aslında kredi faizleri düşmüş olsa da halen konut kredisinde psikolojik eşik olarak kabul edilen yüzde 1 seviyesinin oldukça üstünde bulunuyor. Bu nedenle konut kredisi çekerek ev almak bu şartlar altında pek mantıklı bulunmuyor. 
Örnek vermek gerekirse en uygun konut kredisi veren banka olan Ziraat Bankası üzerinden konut kredisi çekerek ev almak isteyen bir kişi halen çektiği tutarın iki katını ödüyor. 
 

Yani 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi çekmek istediği takdirde aylık konut kredisi taksit tutarı olarak 3 bin 603 lira taksit öderken kredinin geri ödemesi ise 432 bin 360 lira olarak gerçekleşiyor. 200 bin lira kredi için bankaya 232 bin 360 lira faiz ödemesi yapılması gerekiyor ki bu da mantıklı bulunmuyor. 

Düşen Konut Fiyatları Ev Almak İçin Uygun Dönemi İşaret Ediyor 

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri rakamları konut satışlarının dibe vurduğunu gösterirken azalan konut talebi konut fiyatlarını aşağıya çekiyor. 
Konut fiyatları özellikle de peşin alımlarda yüzde 40’lara varan indirimlerle satılırken, yükselen inşaat maliyetleri de ilerleyen dönemde talebin artması ile konut fiyatlarının yükseleceğine işaret ediyor. Yani uygun fiyatlı konut bulunması durumunda konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş alım için fırsat olarak kabul ediliyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı