Nakit parayla konut sahibi olmak günümüzde neredeyse imkansız hale geldi. Ev hayali ile tutuşan pek çok asgari ücretli bu süreç içerisinde bankaların yolunu tutuyor. Bankalardan konut kredisi almak da artık hiç kolay değil. Konut kredi faiz oranları sürekli olarak yükselmeye devam ediyor. Bu durum taksit tutarlarını da olumsuz etkiliyor. Peki asgari ücretli bir çalışan artık konut sahibi olmak için bankalardan kredi çekemeyecek mi? 

ASGARİ ÜCRETLİNİN ÇEKECEĞİ KREDİ TUTARI SINIRLANDIRILDI!

Konut kredi faiz oranları bir dönem dibe çekilmişti. Artık yeniden hızla yükselmeye devam ediyor. Bunun üzerine yüzde 1.37 seviyelerine kadar çıktığı öğrenildi. Faiz oranlarının yükselmesi konut almak için kredi çekecek asgari ücretli çalışanları olumsuz etkiliyor. 

Bankalar ödemeleri garanti altına almak için gelir durumuna göre kredi vermeyi tercih ediyor. Güncel asgari ücret 2 bin 825 lira olarak belgelenmişken bankalar konut kredi taksitlerini en fazla mevcut gelirin yarısı kadar verebileceklerini belirtiyorlar. Bu durumda asgari ücretli olarak çalışan bir kişinin çekeceği kredi tutarı da belirli bir limit sınırlaması içerisine kalmış oluyor. 

120 ay vadeli konut kredisi çekileceği düşünüldüğü zaman aylık ortalama taksitler de düşünüldüğü zaman kaba bir hesaplama sonucunda bir asgari ücretli çalışan en fazla 169 bin lira kredi çekebilecek. Ancak günümüzde bu fiyata özellikle şehir içerisinden ev almanın neredeyse imkansız olduğunu hatırlatalım. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN İNECEK?

16-2

Şimdilerde hızla yükselen konut kredisi faiz oranlarının düşmesini bekleyen binlerce vatandaş bulunuyor. Bu konuda pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar düşünüldüğü zaman devletten bir müjdeli faiz indirimi kararının verilmesi bekleniyor. Bununla birlikte henüz enflasyon rakamlarının yüksek olmasından dolayı herhangi bir faiz indiriminin teknik olarak mümkün olmadığına vurgu yapıldı. Asgari ücretli ve dar gelirli vatandaş için borçlu şekilde ev sahibi olmak da ciddi sorun haline geldi.