Bitcoin bu hafta 66 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin’in tarihi yükselişi sonrası ETF’ler sahneye çıktı. Peki ETF nedir? ETF Bitcoin yerine geçebilir mi? İşte son gelişmeler...

Kripto para birimi olan Bitcoin, bu hafta 66 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin’in bu tarihi yükselişi sonrası ETF’ler sahneye çıktı. Pek çok kripto para yatırımcısı ETF’lerin ne olduğunu ve ETF’nin Bitcoin yerine geçip geçemeyeceğini öğrenmek üzere arama motorlarını meşgul etmeye başladı. Peki ETF nedir? ETF Bitcoin yerine geçebilir mi?

ETF Nedir?

Uzun adı exchange traded fund (borsada işlem gören fon) anlamına gelen ETF’ler tıpkı hisse senetleri gibi alım satımın yapıldığı yatırım fonları anlamına gelmektedir. ProShares, Valkyrie, VanEck gibi pek çok kripto para birimi piyasaya ETF’lerini sürmeye başladı.

bitcoin-etf

Gözden kaçırmayın

Akbank 7000 TL ödeme veriyor! Akbank'tan Duyuru Resmi Olarak Yapıldı! Akbank 7000 TL ödeme veriyor! Akbank'tan Duyuru Resmi Olarak Yapıldı!

ETF Bitcoin Yerine Geçebilir Mi?

CoinFund yatırım şirketinin başkanı Christopher Perkins, Insider Dergisi’ne yaptığı açıklamada şuanda bitcoinin kripto para tarihinin en iyi performans gösteren para birimi olduğunu belirtti.

Yatırım firması Wilshire Phoenix’in sahiplerinden birisi olan William Cai, Bitcoin’in vadeli işlem EFT’lerinin yatırımcılara bazı konularda avantaj sağladığını fakat pek çok perakende yatırımcı için karmaşık bir ürün olabileceğini ifade etti. ETF’lerin en temel özelliğiniin sözleşmelerinin sona erme tarihlerinin bulunması olduğunu söyleyen Cai, yatırımcıları uzun vadede zarara uğratabileceğini sözlerine ekledi.

Kripto para uzmanlarının ortak kanısı ETF’lerin Bitcoin’in yerine geçemeyeceğini sadece vekalet görevini üstleneceği şeklinde. Uzmanlar ETF’lerin satın alınmasının şuan için oldukça riskli olacağı konuusunda yatırımcıları uyardı.