Dolar kurunda bir süreden beri yaşanan artış market raflarına da yansımış, kur 18 TL seviyelerine kadar çıkmıştı. Ancak Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile birlikte Dolar kuru düşmeye başladı ve bugün itibariyle de 12 TL seviyelerinde dengelendi. Şimdi vatandaşların merak ettiği bir tek soru var. Kur artışı nedeniyle yapılan zamlar geri çekilecek mi? Et ve tavuk fiyatları düşecek mi? Et ve tavuk fiyatları kaç TL olacak?

KUR ARTIŞI TAVUK VE ET FİYATLARINA YANSDI

Tavuk ve et fiyatları Dolar kurunda yaşanan artıştan etkilenen temel gıda ürünleri arasında yer almıştı. Sadece birkaç ay içerisinde et ve tavuk fiyatlarına neredeyse yüzde 77 oranında zam yapıldı. Dolar kurunda yaşanan artışla birlikte zamlanan tavuk ve et fiyatlarında kurda yaşanan düşüş sonrasında gözle görülür bir indirim bekleniyor.

et-ve-tavuk-fiyatlari-dusecek-mi-market-fiyatlarinda-indirim-var-mi-2

ET VE TAVUK FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Temel gıda ürünleri dolar kuru nedeniyle en çok etkilenen ve artan ürünler arasında yer alıyordu. Özellikle Ağustos ayından bu yana tavuk fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Ağustos ayında bütün tavuk kilogram fiyatı 18 TL’den satılırken, Aralık ayında ise 32 TL’ye satılmaya başlandı. Tavuk kanat  kilosu Ağustos ayında 25 TL iken 35 TL’ye ve tavuk göğsün kilosu 30 TL’den 40 TL’ye yükselmişti. Kırmızı et fiyatlarında da durum farklı değil. Kıymanın kilosu  85 TL, kuşbaşı etin kilosu ise 120 TL’ye kadar yükseldi.

Ancak Dolar kurunda yaşanan düşüş sonrasında et ve tavuk fiyatlarında da düşüş bekleniyor. Şu anda raflara yansıyan bir indirim yok ancak kısa süre içinde indirimin uygulanacağı tahmin ediliyor.