Esra Erol'un Programındaki Skandal İçin RTÜK Kararını Verdi! ATV'ye Ne Ceza Verildi?

Geçtiğimiz hafta ATV'de yayınlanan Esra Erol'da programında çocuğunun komşusundan olduğunu öğrenince sevinen Esra Karakuş isimli vatandaşın tavrı nedeniyle programa tepki yağmıştı. Vatandaşların RTÜK'e yaptıkları şikayetlerin sonucu bugün karara bağlandı. RTÜK ilgili program için belirlediği cezayı açıkladı.

Esra Erol'un Programındaki Skandal İçin RTÜK Kararını Verdi! ATV'ye Ne Ceza Verildi?
30 Eylül 2020 - 16:29

ATV ekranlarında yayınlanan Esra Erol'da programında yaşanan ve ahlak sınırlarını aşan yayın Türkiye'de her kesimden vatandaşın tepkisini çekmişti. Programa konuk olarak katılan Esra Karakuş kızının eşi Ferdi Karakuş'tan değil de komşusu Cengiz Koraltan'dan olduğunu öğrenince seviçten havalara uçmuştu. Esra Karakuş'un bu hareketine sosyal medyadan çok sayıda tepki geldi. Bu tepkiler RTÜK'e de şikayet olarak bildirildi.

RTÜK CEZAYI BELİRLEDİ!

RTÜK tarafından bugün yapılan toplantıda Esra Erol'da programındaki ahlak kurallarının çiğnenmesi olayı gündeme alındı. Yapılan görüşmede Esra Erol'da programına uygulanacak ceza belirlendi.RTÜK tarafından ceza ile alakalı olarak şu açıklama yapıldı:

"Görüşmeler sonucunda ilgili programın 6112 sayılı kanunun 8'inci maddesinin 1'inci fıkrasının (f) bendinde yer alan 'toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka veailenin korunmasına aykırı olamaz' hükmünün ihlal edildiği tespit edilmiştir. Bu nedende programın yayınlandığı ATV'ye idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir."

İKİ RTÜK ÜYESİ CEZAYA İTİRAZ ETTİ!

RTÜK tarafından alınan kararın ise oy çokluğu ile alındığı ve iki üyenin bu cezaya itiraz ettiği bildirildi. İtiraz eden üyelerden Onur Konuralp bir açıklama yaparak, "Üst Kurul oy çokluğu ile ATV'ye para cezası verilmesini yeterli gördü. Bir diğer üye İlhan Taşçı ile bu karara biz katılmadık. 6 aylık bir bebeğin özne olduğu programa verilen cezayı biz yeterli görmedik. Daha ağır bir ceza verilmesi gerektiğini beyan ettik. Ayrıca bu tür yayın yapan programların sona erdirilmesi gerektiğini ifade ettik. Kararı kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz." dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum