Ekonomide gelinen noktada kamu ihaleleri peş peşe iptal edilmeye devam ediyor. Son olarak Esenboğa Havalimanı PAT onarım ve tadilat ihalesi de “bütün tekliflerin yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması" nedeniyle iptal edildi.              

İktidarının uygulamaya koyduğu yeni ekonomi politikası ve sonucunda TL'nin aşırı değer kaybı kamu ihalelerini de doğrudan etkiliyor. Önünü göremeyen, maliyet hesabı yapamayan müteahhitler ya ihalelere girmekten çekiniyor ya da çok yüksek teklif veriyorlar.  

Son gelişmelere istinaden iktidara yakınlıkları ile bilinen birçok inşaat firmasının da iktidara olan inancını yitirip muhalefet partileri ile görüşme talepleri haber olmuştu. Peş peşe gelen konut ve proje ihalelerine bakınca inşaat sektöründe de ciddi bir kriz durumu yaşandığı düşünülmeye başladı.

Toplu Konut İdaresi'nin onlarca ihalesinden sonra şimdi de Ulaştırma Bakanlığı'nın büyük bir ihalesi daha iptal olmuş durumda.

Gerekçe olarak “Bütün Tekliflerin Alıma Ayrılan Ödeneğin/ Yaklaşık Maliyetin Çok Üzerinde Olması Nedeniyle” cümleleri ile açıklanan ve 14 Temmuz'da ihale edileceği duyurulan “Esenboğa Havaliamanı Pist-Apron-Taksi Yolu Onarım ve Tadili (1. Etap) Yapım İşi” ihalesi de iptal edildi.