Ermenistan ile Azerbaycan Gerilimi Tırmanıyor! Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şehitlerin Kanı Yerde Kalmadı Dedi Ermenistan Sıkıyönetim İlan Etti!

Azerbaycan ile Ermenistan adım adım yeni bir savaşa doğru ilerliyorlar. Bu sabah saatlerinde Ermenistan'ın Karabağ'daki Azerbaycan topraklarını saldırı düzenleyip askerleri ve sivilleri hedef almasının ardından Azerbaycan da misilleme yapmıştı. Taraflar saldırılar hakkında açıklamalar yaparken dünyadan da ilk tepkiler gelmeye başladı.

Ermenistan ile Azerbaycan Gerilimi Tırmanıyor! Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şehitlerin Kanı Yerde Kalmadı Dedi Ermenistan Sıkıyönetim İlan Etti!
27 Eylül 2020 - 12:41

Ermenistan'ın Karabağ'daki saldırgan tutumu nedeniyle yeni bir savaşın ayak sesleri güçlü bir şekilde duyulmaya başlandı. Sabah saatlerinde Ermenistan kuvvetleri Karabağ'da Azerbaycan hakimiyetinde olan bölgelere ağır silahlarla saldırı düzenledi. Bu saldırıların neticesinde çok sayıda Azerbaycan askeri ve sivil vatandaş hayatını kaybetti. Ardından ise Azerbaycan'dan misilleme saldırısı geldi. Ermenistan askerlerine ve araçlarına saldıran Azerbaycan karşı tarafa ağır şekilde kayıplar verdirdi.

RUSYA'DAN ATEŞKES ÇAĞRISI

İki ülke arasında yaşanan savaş gerilimine uluslararası camiadan ilk tepki bölgede oldukça etkin bir ülke olan Rusya'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı her iki ülkeye de ateşkes çağrısı yaptı. TÜRKİYE'DEN AZERBAYCAN'A DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR!

Öte yandan Türkiye, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı sert bir açıklama yayınlayarak Azerbaycan'ın yanında olduklarını ve Ermenistan'ın saldırgan tavrına bir an önce son vermesi gerektiğini duyurdu.

Türkiye'de siyasi partiler de Ermenistan'a tepki gösterirken AK Parti'den Ömer Çelik ve CHP'den Engin Özkoç saldırıyı kınadı ve Ermenistan'ın tutumunu eleştirdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da bir açıklama yaparak Azerbaycan'ın yanında olduklarını duyurdu.

ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMADI!Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ülkesinde bir ulusa sesleniş konuşması yaparak, "Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı. Ermenistan yaptığı saldırının karşılığını misliyle aldı." dedi.

ERMENİSTAN'DA SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ!

Ermenistan cephesinde ise verilen ağır kayıplar nedeniyle Başbakan Nikol Paşinyan sıkıyönetim ilan ettiklerini duyurdu. Ayrıca askeri seferberlik başlattıklarını söyleyen Paşinyan yeni saldırılar düzenleyeceklerine dair beklentileri de arttırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum