Zamların yeni yıla kaydırılmasına rağmen TÜİK verilerine göre %36,08, bağımsız ANAG’a göre ise %82,81 olan enflasyon rakamları tüm dikkatleri cumhurbaşkanı ve millet vekili maaşlarına çevirmişti.

TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon oranının altında kalan emekli zammı sonrası gözlerin çevrildiği millet vekili ve cumhurbaşkanı yeni maaşları tüm yazılı medyada haber olurken önemli bir nokta gözlerden kaçtı.

AK Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni maaşı 100 Bin 750 Türk Lirası olarak duyuruldu ancak bir sorun vardı.

Asgari ücret 4.250 TL ve açıklandığı üzere en düşük emekli maaşı da 2.500 TL iken Türkiye Cumhurbaşkanı maaşı 100 Bin 750 Türk Lirası olarak açıklandı.

Yani güncel olarak 4.250 TL olan asgari ücret Cumhurbaşkanının 100 bin 750 TL olan maaşının yüzde 4,22’sine tekabül ediyordu. Devlet başkanı ile asgari ücret arasındaki makasın en büyük olduğu ülkelerden biri ise Türkiye olurken bu başka bir deyişle yeni asgari ücretin yaklaşık 24 katı oluyordu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN YENİ MAAŞINDAKİ ŞOK EDECEK GERÇEK NE? SAKLANAN NE! YENİ VEKİL VE EMEKLİ VEKİL MAAŞLARI NELER?

murat-muratoglundan-erdogana-merkez-bankasi-cevabi-1634536297-1

Bu hesaplamalara emekli maaşı hiç konu edilmedi zira AK Parti'nin iktidara geldiği yıl olan 2002'de en düşük işçi emeklisi aylığı 257 lirayken, asgari ücret 184 liraydı. Bugün ise asgari ücret 4250 lira, ancak en düşük emekli aylığı ise 2500 lira. Yani emekliler “ölüme terk edildik” derken pek de haksız sayılmazlar.

Ancak cumhurbaşkanı ve vekil maaşları ile ilgili sorun yani dikkat çekici kısım bu değil.

Dikkat çekici nokta cumhurbaşkanı yeni maaşı olarak verilen rakam olan 100 Bin 750 TL’nin Ekim 2021’de belirlenmiş olan bir rakam olması. Hatta 19 Ekim 2021’deki Özgür Özel’in bu rakama verdiği tepki arşivlerde yer almışken.

O tarihte %14’lük rekor zam oranı ile 2022 bütçesinde yer alıp, tartışmalara konu olan 100 Bin 750 TL’lik maaş yeni rakam olarak açıklanmış durumda. Şimdi doğal olarak akıllara birkaç soru geliyor. Bu detaya göre;

1-            Yeni maaş gerçekten bu olacak ve herhangi bir yeni ek zam farkı yansıtılmayacak mı?

2-            Eğer son iki aylık kur hareketleri ve açıklanan rekor enflasyon rakamları öncesi belirlenmiş olan bu maaş tutarına herhangi ek bir zam yapılmayacaksa, zamanında %14’lük rekor zam olarak tartışılan rakam ciddi boyutta sorgulanması gereken bir öngörü değil midir?

Muhalefet tarafından son iki/üç aylık döviz hareketleri ve faiz kararları “tarihi vurgun” olarak değerlendirilip kamuoyu baskısı ile tartışma konusu olmuşken, konu ile ilgili verilen araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedilmişti. Şimdi bu tartışmalı süreçten de önce alınmış olan cumhurbaşkanı maaş zam oranı akıllardaki iki soru ile, yaşanan tartışmalı sürecin bir parçası olarak yeni bir tartışma konusu olmuş durumda. 

CUMHURBAŞKANI MAAŞINI NEYE GÖRE BELİRLEDİ?

recep-tayyip-erdogan-ve-emine-erdogan-aski_766822-1

19 Ekim 2021 tarihinde 100 Bin 750 TL rakamın görüşüldüğü günlerde sosyal medya hesabından Erdoğan’ın maaşının yıllara göre artışını paylaşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel durum ile ilgili yaptığı “TBMM’ye sunulan bütçe teklifine göre Tayyip Erdoğan kendi maaşını yüzde 14,4 oranında rekor zamla 100.000 TL’nin üzerine çıkardı. Alacağı aylık zam 4,5 asgari ücret tutarında. Bu tek adam memura işçiye emekliye cimri, kendine bonkör. Saraya şatafat vatandaşa sefalet düşüyor!” şeklindeki paylaşım da şöyleydi;

Devamı var!

Aynı tarihli bütçe görüşmelerinde Milletvekillerinin emekli maaşları 3 yılda yüzde 24 oranında artarak 14 bin 625 TL'den 18 bin 135 TL'ye yükselmişti. Şimdi ise bu bütçe sonrası Kasım ve Aralık aylarındaki Türk Lirasındaki değer kayıpları ve tartışmalı TÜİK verilerine göre bile yaşadığımız fahiş enflasyon rakamları sonrası bu rakamların milletvekilleri ve cumhurbaşkanı için aynı şekilde devam etmesi ayrı etmemesi ayrı tartışma konusu olmuş durumda.