Yöneylem Araştırma'nın 27 ilde 3-7 Ocak tarihleri arasında yaptığı "Türkiye Siyaset Paneli" anketinin sonuçları kamuoyunda kamuoyu ile paylaşıldı. 2002 kişinin katıldığı ankete göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olası bir cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turunda özellikle büyük bir kin duyduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na karşı çok ciddi bir farkla yeniliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun gerisinde kalan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan nasıl bir hamle geleceği merak edilenler arasında.

Avrupa ülkelerinden Erdoğan′ın kararına tepki | Avrupa | DW | 24.10.2021

“Bu pazar milletvekili seçimi yapılacak olsa hangi partiye oy verirsiniz?" diye sorulduğunda kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan önce Türkiye genelinde seçmenlerin yüzde 26,9'u AK Parti'yi, yüzde 26,3'ü CHP'yi, yüzde 10,4'ü İYİ Parti'yi, yüzde 8,2'si HDP'yi ve yüzde 4,7'si MHP'yi destekleyeceğini ifade etti. Kararsızlar, yüzde 10,4; oy kullanmama eğilimde olanlar yüzde 7,1 olarak ölçüldü.

Araştırmada seçmenlere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı 2 farklı adayla ilgili olarak cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu olsa hangi adaya oy vereceği sorulunca ise çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı.

Parti bazında çok fazla bir fark olmazken, daha önceki anketlerde de parlementer sistemi özlediği defalarca ortaya çıkan halk konu isimler olunca Türkiye Cumhurbaşkanı olarak Ekrem İmamoğlunu görmek istiyor.

Kılıçdaroğlu – Erdoğan yarışında; AKP Genel Başkanı Erdoğan yüzde 38,7 oy alırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 43,8 ile öne geçti.

Erdoğan Ekrem İmamoğlu ile olan yarışında ise daha hazin bir sonuçla karşılaştı.

Gazeteci Serdar Akinan: Erdoğan boynumu sıktı

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu karşısında sadece yüzde 37,4 oranında tercih edildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yüzde 51,6 ile Erdoğan’a ciddi bir fark attı. Bu durum Erdoğanın kullanmakta olduğu sert, ağır ve ayrıştırıcı üslubu ile açıklanıyor.

recep-tayyip-erdogan-kizgin-kolaj