Geçtiğimiz hafta sonuda Millİ Eğitim Bakanı Ziya Seluk hakkında istifa iddiaları basında yer almıştı. Ziya Selçuk'un görevinden istifa ettiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Ziya Selçuk'un istifasını kabul ettiği öne sürülmüştü.

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI YEKTA SARAÇ İDDİASI

Basında ve sosyal medyada oldukça çok konuşulan bu iddiaya ilişkin yeni hafta başında çok konuluşulacak bir başka iddia ortaya atıldı. 

Gazeteci Barış Terkoğlu yayımladığı son yazısında Milli Eğitim Bakanlığı makamına ilişkin iddialara yer verdi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın, Milli Eğitim Bakanlığı görevine atayabileceği isme dair bir açıklamada bulunan Gazeteci Terkoğlu, Ziya Selçuk'un yerine Yekta Saraç'ın düşünüldüğünü söyledi. 

Yazısının devamında Yekta Saraç'ın adının zaman zaman Milli Eğitim Bakanlığı görevi için adının geçtiğini ifade eden Gazeteci Barış Terkoğlu yazısında bu iddiasına ilişkin ise şu sözleri yayımladı.  "Yekta Saraç’ın adı zaman zaman Milli Eğitim Bakanı olarak geçiyordu. Bakan Ziya Selçuk’un 'gitti gidiyor' süreci de bu söylentileri artırıyordu. AKP’nin 'yıldızlı kadro sıkıntısı' da bu koltuğa oturabilecek isimlerin sayısını bir elin parmakları kadar haline getiriyordu. Kulislere göre, yardımcılarıyla birlikte istifa ettiği artık duyulan, yakın çevresine de istifa ettiğini söyleyen Ziya Selçuk’un yerine Yekta Saraç adı yeniden akla geldi."

YEKTA SARAÇ'A YENİ GÖREV VERİLMİŞTİ

Gündeme gelen bu iddialara ilişkin bir önemli detay ise Yekta Saraç'a verilen son görev. Haftasonunda yayımlanan Resmi Gazete'de eski YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak ataması yapıldı. Bu atamanın Milli Eğitim Bakanlığı makamı için engel olabileceği kulislerde konuşulan başlıklardan.