Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada muhalefete yüklendi ancak sözleri bir cumhurbaşkanına yakışmadığı gerekçesi ile hem sosyal medyada hem de yazılı basında tepki çekti.

Muhalefet partilerinin sokaklara dökülme gayesinde olduğunu ve buna izin vermeyeceğini söyleyen "Utanmadan sıkılmadan sokaklara döküleceklermiş, meydanlara döküleceklermiş. Siz 15 Temmuz'u görmediniz mi? Nereye dökülürseniz dökülün, 15 Temmuz'da sokağa dökülenlere bu millet nasıl dersini verdiyse, siz de dökülün siz de aynı dersi alırsınız" dedi.

Konuşması tehdit olarak yorumlanan Erdoğan "Cumhur İttifakı olarak hepinizi önümüze katarız ve gideceğiniz yere kadar kovalarız" şeklinde konuştu.

1468685964-849738-1

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "helalleşme" açıklamalarını da eleştiren Erdoğan, "Bunlar siyasi eşkıyalık yapmaya özen gösterdi. Millet adına hesap sormakla mafyacılık oynamayı birbirine karıştırdılar. Güya helalleşme diyerek çıktıkları yolda az gittiler uz gittiler, vara vara tek parti faşizmine geri döndüler" şeklindeki bulunduğu durum ile çelişkili sözleri ile de bir partili cumhurbaşkanı olarak dikkat çekti.

Ayrıca çarpıcı bir tehdit cümlesi daha kurarak diyanet üzerinden CHP’yi hedef alan Erdoğan, “Bay Kemal’in yardımcısı çıkmış Diyanet’in okul öncesi eğitim vermesini eleştiriyor. CHP Genel Başkanı bu skandalı karanlıkta ıslık çalarak geçiştiremez, bunun bedelini ödeyecek” ifadelerini kullandı.

Sokakta ve sosyal medyada “Anayasanın her yurttaşa verdiği protesto ve eylem hakkını, kullanırsanız, yandaşlarını sokağa sürüp sizi kovalayacaklarmış” şeklindeki cümlelerle eleştirilen ve “Niye AKP taraftarları sokağa çıkınca “demokrasi”, diğer parti seçmenleri sokağa çıkarsa “darbe” oluyor?” soruları ile tartışılan Erdoğan’ın konuşması kamuoyunda dünden beri gündem olmuş durumda.

Muhalefet ve birçok kesim tarafından ise bu üslubun ve tehdidin sebebi, halkı sokağa çıkartmak için bir söylem olarak değerlendirilip, iktidarın düşen oy ve güven kaybı nedeni ile kirli oyunlarla bir iç savaş yaratıp, sıkı yönetimde seçime gitmek iddiası ile açıklandı.

İşte bazı sosyal medya yorumları;