Milli Eğitim Bakanlığı 20. Milli Eğitim Şurası bugün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Şuraya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmelere müjde verdi. 

Uzun süredir gündemde olan öğretmenlik meslek kanununda sona geldiklerini ve önümüzde ki günlerde bu düzenlemenin meclisten geçeceğini ifade eden Erdoğan, yeni düzenleme ile bir zamanlar uygulayamaya konan ama mahkeme tarafından iptal edilen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik gibi kariyer basamaklarının tekrardan uygulamaya alınacağını duyurdu.

Uzman öğretmenlere 1000 lira zam

Erdoğan,10 yılı dolduranl öğretmenlere uzman öğretmenlik vereceklerini, eğitimlerini tamamlamaları ve sınavda başarılı olan öğretmenlere  hem bir derece , hem de maşalarına 1000 lira zam yapacaklarını aktardı. Erdoğan, yüksek lisans yapan öğretmenlerin bu sınavdan muaf tutulacaklarını aktardı.

Başöğretmenlere 2000 lira zam

Başöğretmenlik ile de açıklama yapan Erdoğan,10 yıl uzman öğretmen olan ve sonrasında eğitimlerini tamamlayıp, sınavda başarılı olan öğretmenlere ise başöğretmenlik unvanı verecekleri aktardı. Erdoğan, baş öğretmenlerin maaşlarına ise 2000 bin lira zam yapılacağını duyurdu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu an uygulamada olan sözleşmeli ve kadrolu öğretmen ayrımını kaldıracaklarını sözlerine ekledi.