İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiaları ile “terörist” çalışan konusunda gündeme gelen İBB hakkında 20 Aralık 2021’de imzalanan teftiş başlatılmış ve gündemde oldukça yer tutmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise teftiş ile ilgili soru ve taleplerine yanıt alamadığını bildirerek konuyu ciddiyetsiz olarak yorumlamış ve “teröristse sokakta ne işi var? Tut kulağından tutukla” diyerek konuya nokta koymuştu.  

Ancak devam eden söylemlerin kesilmemesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında İBB’nin iştiraklerinden Ağaç ve Peyzaj AŞ’de çalışan Nuri Başkapan'ın tazminat davası açtığı bilgisi geldi.

Erdoğan ve Soylu'nun yetkileri artırılıyor

Gazeteci yazar Barış Pehlivan'ın araştırdığı haberde “terörist” söylemlerine ilişkin Recep Tayyip Erdoğan ve Süleyman Soylu için dava açıldığı bilgisi mevcut.

Davayı açan İBB’nin iştiraklerinden Ağaç ve Peyzaj AŞ’de çalışan Nuri Başkapan dilekçesinde özetle şunlar yer aldı;

    “Asılsız iddialarla beni ve kurumumu suçlayarak kamuoyu nezdinde çok ağır derecede küçük düşürücü hakaretlerde bulunmuşlardır. Tüm bu yaşananlardan kişisel ve kurumsal haklarımın saldırıya uğradığı sabittir. Maruz kaldığımız bu denli asılsız iddia ve iftiralar nedeniyle psikolojik sarsıntı yaşadık.”

İBB çalışanı, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de İçişleri Bakanı Soylu’nun suç işlediğini öne sürdü ve yargılanmalarını talep etti. Nuri Başkapan’ın iki isim hakkında ayrıca üç kuruşluk tazminat davası olduğu bilgisi de yer almakta.