Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye piyasasına girmesini istemediği Philip Morris International’ın, Sabancı Holding'deki hisseleri rekor fiyata alıp şimdi de ürettiği elektronik sigara Iqos için Türkiye piyasasında izin çıkarmaya çalıştığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında yaptığı bir açıklamada, "(Philip Moris sigara şirketi) Türkiye'de yatırım yapacakmış, o yatırımı siz gidin başka bir yerde yapın. Elektronik sigara üretmek için bizden yer istediler, vermedik, vermeyeceğiz. Şimdi tek tip paket (sigara) uygulamasına geçiyoruz. Tütünle mücadelemizi kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Mücadele gevşeyince kullanım oranı yükseliyor" demişti.

Ancak tütün piyasasında çok hareketli günler yaşanıyor. Sabancı Holding, Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük (PHILSA) ve Philip Morris Sabancı Pazarlama (PMSA) sermayesinde sahip olduğu payların tamamını, 2.74 milyar TL devir bedeli karşılığında Philip Morris’e devretti.

Philip Morris'den yapılan açıklamada, "Rekabet Kurulu onayını takiben hisse devri 5 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilmiş ve aynı tarihte 2,747,308,823 TL’ye karşılık gelen satın alma bedeli ödenmiştir. Nihai satın alma fiyatı, PHILSA ve PMSA’nın 2021 mali yılı denetlenmiş sonuçlarına dayalı olarak, önceden belirlenmiş bazı düzeltmelere tabidir." denildi.

Philip Morris Kimdir? | Pazarlama Türkiye

PMI Orta Doğu, Afrika ve Duty Free Başkanı Drago Azinovic da “1990'lı yılların başından bu yana çok başarılı bir ortaklık ilişkisi kurduğumuz Sabancı Yönetimine en derin teşekkürlerimizi sunarız. 30 yılı aşkın süredir Philip Morris Sabancı'ya ve çalışanlarına, aynı zamanda Türkiye’deki sosyal, ekonomik ve tarımsal programlara yatırım yapmaktayız. Yenilik, kalkınma ve dijital dönüşüm en büyük önceliğimiz. Söz konusu satın alma işlemi PMI'ın Türkiye'nin geleceğine ve ekonomisine olan güvenini ve bağlılığını yansıtmaktadır. Dünyanın 70 ülkesindeki milyonlarca sigara tüketicisi için olduğu gibi, Türk yetişkin sigara tüketicilerine de daha iyi alternatifler sunma arzumuz devam etmektedir” dedi.

Konu ile ilgili olarak Vatan Partisi'nin yayın organı Aydınlık Gazetesi Ekonomi Müdürü Recep Erçin, Twitter'dan yaptığımız paylaşıma, "Bu arada duyduğuma göre iqos için de izin çıkmış. Yeni yatırım yolda." diye yazdı.