IMF konusunda en çarpıcı yorumlar ve bilgiler Ağustos 2021 tarihinde medyada yer almış, bu konuda sivrilen isim ide akıllara kazınan beyanları ile eski AKP dönemi Başbakan Yardımcısı ve AKP’nin aynı zamanda kurucularından da olan Abdüllatif Şener olmuştu.

Ekonomik durumu ve bu haberin değerini iyi anlayabilmek için öncelikle konuyu bir hatırlamak ve anlamakta fayda var;

Abdüllatif Şener, 2002-2007 yılları arasında Abdullah Gül Hükûmeti ve 1. Erdoğan Hükümeti'nde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmış, 2007 yılında ise AKP’den istifa etmişti.

Abdüllatif Şener Ağurtos 2021’de, "Erdoğan yıllardır IMF karşıtı bir izlenim sergilese de gelmiş geçmiş bütün iktidarlar içerisinde ki en IMF'ci siyasetçidir. Sayın Erdoğan, kelimenin tam anlamıyla IMF'ye çok başvurmuş ve IMF kaynaklarını da kullanmıştır. IMF'nin reçetelerini sonuna kadar uygulayan tek siyasi liderdir" dediği konuşmasında şu bilgileri vermişti;

Erdoğan: IMF başkanına işinize bakın dedim

Abdüllatif Şener Türkiye’nin aldığı IMF paralarının çoğunu AKP İktidarının kullandığını belirterek, ''IMF, Erdoğan iktidarının paraları nereye harcadığını inceleyecek. IMF, Stand-By politikasını ortaya koymak için şimdiye kadar ne yaptığına bakacak. Türkiye Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarının nereye gittiğini soracak. Bundan dolayı Erdoğan Stand- By anlaşması yapamaz. Bu hükümetin şeffaf olması mümkün değil. Erdoğan, ne IMF'ye karşı bu şeffaflığı sağlar, ne kendi meclisine karşı'' demişti.

Tüm bunlardan dolayı Erdoğan'ın IMF'nin kapısına gidemeyeceğini vurgulamıştı Şener. Aynı dönemde IMF haberlerinden sonra Merkez Bankası gerçeği medyada yerini almıştı.

Erdoğan’ın Merkez Bankası rezervlerinin arttığını beyan ettiği günlerde,  TCMB'nin brüt rezervi son dönemde yabancı merkez bankalarından ve yurt içindeki bankalardan swap (takas) ile belirli bir vade için alınan ödünç döviz ve altınlarla yükseldiği ortaya çıkmıştı.

CHP'li Toprak: Erdoğan IMF parasıyla övündü

Çin’den yaklaşık 6 milyar dolar karşılığı yuan, Katar’dan 15 milyar dolar karşılığı riyal swapla gelirken, bunlara ağustosta Güney Kore’den gelen yaklaşık 2 milyar $ karşılığı won eklendiği bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Şimdi ise tüm medyada arka arkaya paylaşılan “TOBB’un Kamuoyuna Duyrusu” haberleri yer alıyorken bu açıklamanın neden yapıldığını ve arkasındaki hikayeyi paylaşmak istedi.

TOBB’un Marshall Fund’dan ekonomik destek istemesi işte tam da bu nedenler ile kamuoyunda tepki ile karşılandı.

TOBB, ise German Marshall Fund ile iş birliği eleştirilerine yanıt verdi. Birlik tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye’nin ticari ilişkilerinin önünü açmak, geliştirmek ve Türkiye’nin yurtdışı lobi faaliyetlerine destek vermek amacıyla her zaman aktif bir rol almıştır. Bu kapsamda Avrupa Birliği, ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uluslararası etkinlikler yapılmıştır ve yapılmaya devam edilecektir. İlgili Bakanlığın olumlu görüşü ile bu faaliyetler düzenlenirken yurtdışında lobi gücü ve kamuoyunu etkileme imkanı yüksek kuruluşlarla da işbirliği yapılmaktadır.

TOBB ile German Marshall Fund (GMF) arasında da bu kapsamda bir dizi programlar yapılmıştır. Brüksel, Paris, Berlin, Vashington’da kamuoyuna açık bir şekilde gerçekleştirilen bu programlarda, Türkiye’nin ekonomik potansiyeli ve ülkemiz tezleri ABD ve Avrupa’daki hükümet, iş dünyası ve düşünce kuruluşları çevrelerine anlatılmaktadır.Türkiye’den kamu kurum ve kuruluşlarından yetkililer ve devlet adamlarımız da programlarda yer almış ve ülkemizin görüşlerini tüm bu çevrelere aktarma fırsatı bulmuşlardır.

Türkiye karşıtı lobilerin ülkemize karşı harekete geçtiği, bilgi kirliliğinin arttığı bir dönemde, ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak ve oluşturulmak istenen negatif kamuoyu algısının önüne geçmek üzere uluslararası arenadaki faaliyetlerimizin artması gerektiği bir dönemdeyiz.Hal böyleyken ve ülkemizin son yıllarda yurtdışında karşı karşıya bırakıldığı durum ortadayken, TOBB’un ülkemiz lehine German Marshall Fund (GMF) ile yaptığı yurtdışı lobi faaliyetlerine  “çamur at izi kalsın” düşüncesi ile getirilmek istenen akıl dışı suçlamaları, karalama çabalarını hayretle ve üzüntüyle karşılıyor, kamuoyunun takdirine sunuyoruz”