Bankacılık sistemlerinde üst üste yaşanan sorunlar son dönemlerde müşterilere çeşitli mağduriyetler yaşatmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günler Ziraat Bankası çökmüştü. Bunun ardından Akbank’ta da ciddi sıkıntılar yaşanmış hatta bu kesinti 2 gün boyunca devam etmişti. Bugün yaşanan bankacılık sorunlarına bir yenisi daha eklendi.

QNB Finansbank bünyesinde işlem gören dijital bankacılık sistemi olan Enpara.com çöktü. Servislere ulaşılamadığı için pek çok müşterinin işlem yapamadığı belirlendi. Sistem arızası ise uzun süre devam etti. Bu durum siber saldırının gerçekleştiği yönünde iddiaları gündeme getirdi.

ENPARA.COM HACKLENDİ Mİ?

enpara-bankacılık

Dün öğlen saatlerinden bu zamana kadar sorunun devam ettiği öğrenildi. Sistemin çökmesinin ardından müşterilerden arka arkaya şikayetler gelmeye başladı. Özellikle ATM üzerinden kartlı olarak işlem yapamadıkları ve bununla birlikte kartlı olarak yaptıkları alışverişlerinde sorun yaşadıkları belirlendi. Ancak bu sorun dijital ortama yansımadı.

ENPARA SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTU MU?

Sorunun dünden bu yana devam etmesinin ardından konu hakkında müşteriler bir açıklamanın yapılmasını beklediler ancak beklenildiği gibi olmadı. Enpara.com konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak sorunun çözümü konusunda yanıt bekleyen bir müşteriye, müşteri hizmetleri tarafından sorunun çözüldüğü bilgisi aktarıldı. Sistem sorunu şimdilik hem ATM üzerinden hem de bu süreçte dijital bankacılık işlemlerinde devam ediyor.

Bankaların son dönemlerde yaşamış oldukları bu sorunların nedeni ise henüz bilinmiyor. Ancak yaşanan sorunlar yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı yönünde soru işaretlerini gündeme getirmeye başladı.