Peki Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon verilerini %36 açıklarken, “hayır %82,81” diyen ENAG bunu nasıl ve kimlerle araştırmıştı? ENAG aslında kimdi ve grubunda yönetiminde kimler vardı? ENAG nasıl ve neden ülke gündeminde verilerine TÜİK’ten daha çok güvenilen kurum olmuştu? ENAG rakamları neden farklı?

İşte ENAG (Enflasyon Araştırma Grubu) ile ilgili merak edilenler ve bilinmeyenleri yazalım dedik.

Öncelikle en ilginç olanı ENAG’ın aslında bir doktora tezi olarak başlamış olması. Grup, 2016 yılında Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi'ndeki Finansal İktisat Doktora Programı'nda, danışmanlığını Prof. Dr. Veysel Ulusoy'un yaptığı ve doktora öğrencisi Serkan Gençer'in kaleme aldığı bir tez projesi ile ortaya çıkmış.

Günümüzde ENAG eski bürokratların da danışma kurulunda olduğu ancak aslında Prof. Dr. Ulusoy eşliğinde toplamda yedi kişilik bir akademisyen kadrosunun beyin takımı olduğu bir oluşum.

Hiçbir maddi destek almadıklarını ve arkalarında herhangi bir grubun da bulunmadığının altını çizen  Prof. Dr. Veysel Ulusoy çıkış noktalarını şu sözlerle anlatıyor;

maxresdefault-2

"Esinlendiğimiz bir kaynak vardı. Harvard Üniversitesi'nde Prof. Dr. Alberto Cavalla öncülüğündeki bir grup, MIT (Massachusetts Institute of Technology) ile ortak olarak bir çalışma yapıyordu. 2007'den itibaren hem Arjantin'in hem Amerika'nın hem de Avrupa'daki bazı ülkelerin günlük enflasyonlarını internette, web scraping (Veri kazıma) yöntemiyle alıyorlardı. Biz de bunun Türkiye'de de yapılacağı fikrine kanaat getirdik. Danışman olarak öneriyi yaptım ve yaklaşık 15 gün çalışarak karar verdik. Sonra devam ettik. 2016 ortalarıydı. Yani ENAG, yaklaşık beş buçuk yıllık bir emeğin ürünü."

Prof. Dr. Ulusoy kendisi ile birlikte ENAG’ın beyin takımında olan Serkan Gençer’in, özellikle projenin başlarında hemen hemen bütün yükütek başına taşıdığını da ayrıca belirtiyor.

Başlarken Türkiye Ekonomik ve Mali Araştırmalar Vakfı (TEMAR) ‘nın da destek verdiği ENAG, hiçbir siyasi eğilim ve söylemlerinin olmadığının da altını çiziyor.

Harvard ve MIT'de uygulanan yöntemin aynısını uyguladıklarını belirten Prof. Dr. Ulusoy bütün verilerin yapay zekâ yöntemiyle bilgisayardan elde edildiğini vekalite kurulu tarafından süzgeçten geçirilip değerlendirme ve analizler sonrası verilerin açıklandığını anlatıyor.

167021

Merak edenler için ENAG’ın danışma kurulunda eski Hazine ve Dış Ticaret müsteşarı Tevfik Altınok, eski Maliye Bakanlığı hesap uzmanı Dr. Hasan Yalçın, eski maliye müfettişi Sacit Akdemir isimlerini verebiliriz.

Son olarak Prof. Dr. Ulusoy bulunduğu yerden bağımsız sadece bir vatandaş gözü ile şu cümleleri dile getiriyor;

"Ama ENAG olarak değil de kişisel görüşüm olarak şunu söyleyebilirim; Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki son 40-50 yılda, halkın hissettiği enflasyonla devletin verisi arasındaki fark hiç bu kadar fazla olmamıştı. TÜİK'in ÜFE'si (Üretici Fiyat Endeksi) ile TÜFE'si (Tüketici Fiyat Endeksi) arasındaki fark da hiç bu kadar fazla olmamıştı."