Ekonomi

Emekliye Toplu Ödeme Fırsatı Geliyor! Ödeme Yapan Emekli Olabilecek

Emekli olmak için uzunca süre çalışmak gerekiyor. Hatta bazen uzun süre çalışmak yetmiyor. Emekli olmak isteyenlere yeni bir müjde verildi.

Türkiye’de emekli olabilmek için uzun yıllar boyunca çalışmak gerekiyor. Yalnızca uzun yıllar boyunca çalışmak yetmiyor elbette. Ülkemizde emekli olabilmek için öncelikle sigorta primlerinin eksiksiz yatmış olması gerekiyor. Ayrıca çalışan kişinin sigortasının ödenmeye başlandığı tarihten itibaren belirlenen gün sayısını tamamlamış olması ve yine çalışan kişinin meslek durumuna göre belirlenmiş olan yaş sınırını tamamlaması gerekiyor.

Emekli Olabilmek İçin Neler Yapılabilir?

Şuan geçerli olan kanunlar gereği önceki yıllarda çalışmamış olan bir kişi için geriye dönük bir toplu ödeme imkânı ne yazık ki bulunmuyor. Fakat bazı durumlarda toplu bir şekilde ödeme yapılarak bu eksik olan günlerin tamamlanmasına olanak sağlanıyor. Bu durumlardan bazıları şu şekilde belirtilmekte;

Kadınlar sigorta giriş tarihinden sonraki doğumlarında 3 çocuk için borçlandırma yaparak 6 yıla karşılık gelen 2760 prim gününü geri kazanabiliyorlar. Emekli olabilmeleri için geriye kalan yaş sınırını ve kalan günlerini tamamlamış durumdalar ise bu imkân sayesinde 6 yıl erken emekli olabiliyorlar.

Erkeklerde ise sigorta giriş tarihinden önceki askerlik dönemlerini borçlandırma imkânı sayesinde işe giriş tarihlerini 1 yıl geri çekebiliyorlar ve bu sayede diğer emeklilik şartlarını yerine getiriyorlarsa 1 yıl erken emekli olma fırsatı buluyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı