Memur ve memur emekliler için gözler 3600 ek göstergesindeyken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda hem maaşlarda hem de ikramiyelerde artış sağlanacak.

TÜİK'in 3 aylık enflasyon rakamlarını açıklamasıyla gözler 2022'nin başında ödenecek emekli maaşlarına çevrildi. 3600 ek gösterge zammı ise gündemde. Emekli memurlar için maaşlarına 6 ay ve ekstra gösterge niteliğinde 3600 zam yapılması halinde ikramiyeler artırılacaktır.

3600 Ek Gösterge Neleri Getirebilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 3600 gösterge için daha çalışmalara başlandığı müjdesi verildi. Önceki anket, 4 yıllık üniversite mezunlarının ve belirli meslek gruplarındakilerin çalışmalarına bakan ekstra bir gösterge içeriyordu. Önümüzdeki çalışmalarla birlikte kararın değişeceği ve nelere yol açacağı aşikar olacaktır.

Ek göstergede lise mezunları da böyle bir artış olursa kâr edecek. Bununla birlikte, ek göstergenin memur emeklileri için mi yoksa tüm emekliler için mi geçerli olduğu en sonunda netleşme yoluna girecektir. Ek gösterge kabul edilirse emeklilerin gelirleri ve ikramiyeleri kesin bir şekilde artacaktır.

4 yıllık imam hatip öğretmenleri ve imam hatip mezunlarının aylıkları 30 yıllık hizmetin ardından 943 lira artırılacağı söylendi. Hemşire ve diğer İmam Hatiplerin aylıkları ise 1063 lira artırılacak. Sonuç olarak öğretmen ve polis memurlarının gelirlerinin eşitlenmesi sağlanacaktır.

emekliye-mujde-ek-gosterge-zammi-ile-birlikte-maaslari-ve-ikramiyeler-artis-gosterecek1

Emekli İkramiyesinde Mutlaka Artış Olacak!

Ek gösterge onaylandığı takdirde, maaş artışlarıyla birlikte emeklilik ikramiyesi de artacaktır. 30 yıldan fazla görev yapanlara 1132 liradan 1270 liraya zam yapılacağı bilgisi verildi. Bunun sonucunda teşviklerin 33982 ile 38298 lira aralığına çıkmasına muhtemel gözle bakılmakla beraber şimdilik herhangi bir kesin hüküm sağlanamadı.

Peki Emeklilere Ocak Ayında Zam Yapılacak Mı?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı enflasyon rakamları sonunda açıklandı. TÜİK verilerine göre 3600 ek gösterge ile emeklilerin ilgisini çekecek Ocak ayı emekli maaşı artış rakamlarının, enflasyonun yüzde 4,23 artması sebebiyle 2021'de yüzde 5,21'e ulaşması beklenildiği belirtildi. SSK ve Bakur emeklilerinin zam oranının yüzde 5,21 olması bekleniyordu.