Ekonomik açıdan oldukça zorlanan emekli çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bu süreçte bankaların kredi kampanyalarını araştırmaya devam ediyor. Son günlerde banka kredi faiz oranlarının giderek yükseldiği düşünüldüğü zaman emekli için kredi çekmek neredeyse imkansız hale geliyor. 

Bir dönem emekli için Halkbank'ın faizsiz ve şartsız kredi verileceği açıklanmıştı. Emeklinin kamu bankaları üzerinden maaşına göre kredi miktarı belirleyebilecekleri belirlendi. Bunun üzerine emekli maaşının 10 katına kadar çekilecek kredilerden herhangi bir faiz alınmayacağı, kefil aranmayacağı ve şart sunulmayacağı ifade edilmişti. Bu açıklama sonrasında yüksek faizler ödemek istemeyen emekliler şimdilerde faizsiz kredi kampanyalarını araştırmaya başladılar. 

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ ŞARTLARI NELER?

Emekliye faizsiz kredi vermek için çalışma yapan kamu bankalarının aradığı bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlara uyum sağlamayan vatandaşa kredi verilmeyeceğinin altı çizildi. Bunun için emekli vatandaşın;

  • Kredi sicilinin kötü olmaması, 
  • Başka bir bankaya ödenmemiş borcunun bulunmaması,
  • Emekli vatandaşlar için bankanın belirlemiş olduğu yaş şartlarına uygun olması,
  • Maaşının ayık ödeyeceği taksitlere oranlar yüzde 70'lik dengeyi koruması,
  • En fazla 48 aylık vade seçeneğine uyum sağlaması gerekiyor. 

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ NE ZAMAN VERİLECEK?

1-11

Halkbank tarafından bir süredir emekliye faizsiz olarak maaşının 10 katı kadar kredi verileceği iddia edilmişti. Bunun ardından faizsiz kredi için henüz kesin bir çalışmanın olmadığı ancak emekli için çok düşük faiz oranları ile kredi verildiği ifade edildi. 

Kamu bankalarının emekliye faizsiz krediyi gündemlerine aldıkları ve üzerinde çalışmalara devam ettiği ancak bir çalışma olarak henüz ortaya koymadıkları belirlendi. Emekli faizsiz kredi kampanyalarını araştırırken bankalar emeklileri bünyelerine eklemek için yeni kampanyalar hazırlamaya devam ediyor.