Son dönemlerde özellikle kamu bankaları tarafından emeklinin nakit ihtiyacını çözüme kavuşturmak için nakit avans ve artı para kampanyasını düzenlemişti. Düzenlenen kampanya ile birlikte pek çok vatandaş harekete geçti. Emekliler başvuru yaparak hesaplarına hızlı ve pratik olarak yatan nakit avans ödemelerini aldılar.

Emekliler tarafından yapılan şikayetler sonrasında bazıları için nakit avans ve artı para ödemelerinin eksik yapıldığı belirlendi. Bu durumda bankalar konu hakkında inceleme başlattılar.

EMEKLİLERE 10 BİN LİRAYA KADAR ANINDA ÖDEME YAPILDI

Emeklilerin başvuruları sonrasında banka tarafından yapılan değerlendirmeler kredi notu değerlendirmesinin ardından yapıldı. Bin lira ile 10 bin lira arasında değişen bu limitler emeklilerin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösteriyor.

Emeklilerin bir kısmı yapmış oldukları başvurular sonrasında başvurularına göre hesaplarına eksik para yattığını gördü. Bunun üzerine bankaları ile konu hakkında iletişime geçtiler. Bugün pek çok kamu bankası gelen bildirimler üzerine harekete geçmeye ve aksiyon almaya başladılar.

EKSİK ÖDEMELER YAPILMAYA BAŞLANDI

emekliye-ödeme-yapılacak

Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından yapılan duyurular sonrasında emekli maaşı alan kişilerin çekebilecekleri nakit avans ve artı para limitlerinin isteğe bağlı olarak, kredi notu incelemesinin ardından artırılabileceği belirlendi.

Artı para limit artırma talebinin gerçekleştirilmesinin hemen ardından süreç işleme konulmakla birlikte onaylanan limit banka tarafından hesaba yatırılmaktadır. Emekliler kredi notlarının sorunsuz olması halinde emekli maaşının 22 katına kadar ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar.

Bankaların emeklilerin hesaplarına yatırdıkları genelde bin lira eksik olan para limiti yeniden hesaplanarak hesaplara gönderilmeye başlandı.