Milyonlarca emekli yeni zam oranlarının belli olması için Ocak ayini bekliyordu. Emekli vatandaşlar enflasyon oranında zamma ek olarak maaşlarında iyileştirme bekliyor. Emekleriniz 2022 yılı kazanç tablosu da yavaş yavaş netleşiyor. 2022 yılında emekliye 2 zam, İki ikramiye ve aynı zamanda da promosyon ödemesi verilecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam oranları 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak olan enflasyon verileri ile bir birlikte netleşecek. Ayrıca en düşük emekli maaşına da iyileştirme yapılması gündemde. Peki net emekli zammı ne zaman açıklanacak? 2022 emekli maaşları ne kadar olacak?

Emeklilerin 2022 maaşları için geri sayım başladı. Yavaş yavaş kazanç takvimi netleşmeye devam ederken sadece iki gün sonra açıklanacak olan enflasyon verileri ile birlikte emekli vatandaşlar yeni zam oranlarını öğrenmiş olacak. Aralık ayı enflasyon rakamları 3 Ocak 2022 günü açıklanacak. Ancak bu konuda uzman isimlerden tahminlerde geldi. Peki 2022 emekli maaşları ne kadar olacak? 2022 emekli zammı ne kadar olacak? İşte emeklinin 2022 yılı kazanç tablosu…

emeklinin-2022-kazanc-takvimi-netlesti-2-ikramiye-maas-zammi-promosyon-hepsi-tek-tek-aciklandi

EMEKLİYE 2022’DE ÇİFTE ZAM GELİYOR

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar 2022 yılında hem Ocak ayında hem de haziran ayında zam alacak. Ocak ayında yapılacak olan zamlar enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte kesinlik kazanacak. Aynı zamanda emekliye seyyanen zam konusu da gündemde. Çünkü en düşük emekli maaşlarında iyileştirme yapılması uzun zamandan beri emekli vatandaşlar tarafından talep ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde Hükümet’ten yapılan açıklamalarda bu yönde olmuştu. Al yani emekliye enflasyon zamla ek olarak seyyanen zam da yapılabilir.

emeklinin-2022-kazanc-takvimi-netlesti-2-ikramiye-maas-zammi-promosyon-hepsi-tek-tek-aciklandi-3

İKİ İKRAMİYE ALACAKLAR

Emeklilere 2022 yılında aynı zamanda maaşlarına ek olarak iki ikramiye alacaklar. Bildiğiniz üzere emekli vatandaşların maaşlarını Ramazan Bayramı ve kurban bayramı öncesinde ikramiye ödemesi ekleniyordu. Bu yıl da aynı şekilde emeklilerin hesaplarına ikramiye ödemesi yatacak. Geçtiğimiz yıl 1100 TL olan emekli ikramiyelerinde bu yıl zam olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Emekli ikramiyelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ramazan bayramı öncesinde güncellenmesi bekleniyor.

emeklinin-2022-kazanc-takvimi-netlesti-2-ikramiye-maas-zammi-promosyon-hepsi-tek-tek-aciklandi-2

NİSAN AYINDA PROMOSYON ÖDEMESİ BAŞLAYACAK

Emekli vatandaşların 2022 yılında diğer bir kazanımı ise promosyon ödemesi olacak. Bildiğiniz üzere SGK kahve bankalar arasında 2018 yılında yapılan anlaşma doğrultusunda emeklilere banka promosyon ödemesi süreci başlamıştı. Promosyon ödemelerinden faydalanan emekliler maaşlarına göre bankalardan ek ödeme alabiliyordu. 2022 yılının Nisan ayında promosyon süreci yeniden başlayacak. Yani maaşlarını taşıyan ve seçtikleri bankada üç yıl boyunca kalma taahhüdü veren emekliler ek ödeme fırsatından faydalanabilecek. 2021 yılında promosyon ödemeleri bir hayli yükselmiş ve neredeyse emekli maaşı kadar promosyon ödemesi yapılmaya başlanmıştı. 2022 güncel promosyon tutarlarının da bankalar tarafından açıklanması bekleniyor.