Pek çok vatandaşın özel borçlarının yanı sıra kamuya dair de çeşitli borçları bulunuyor. Bu süreçte devlet yaptığı yeni çalışma sonrasında vatandaşın kamuya dair olan borçlarını bitirmek adına birtakım yapılandırma imkanları sundupunu duyurdu. Son bir buçuk aylık başvuru sürecinin kalığı bu durumda vatandaş için son bir fırsat olduğu belirlendi. 

Devlete olan borçların ve özellikle Bağkur prim borçlarının yapılandırılması için son tarih 31 Ağustos olarak açıklandı. Bu tarihe kadar yapılandırma yapan vatandaşlar borçlarını daha kolay bir şekilde taksitlerle ödeyebilecekler. Prim borcu emeklilik üzerinde ciddi bir sorun halini almışken yapılan yen düzenleme ile birlikte emeklilik önündeki engeller kaldırılabilir. 

EMEKLİLİK İÇİN TÜM YOLLAR AÇILACAK!

5-10

Emeklilik önündeki engellerin kaldırılması için ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Bu imkanlar dahilinde Bağkurlu olan ve önünde engel olan vatandaşların emeklilik yolu tamamen açılmış olacak. 

30 Nisan tarihinden önce olan prim borçları için yapılandırma yapılabilecek. Yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Ağustos olarak açıklandı. Bu tarihe kadar sorunsuz bir şekilde başvuru gerçekleştirilebilecek. 

Yapılandırmanın yapılmasının hemen ardından borçların üzerine eklenen cezalar ve gecikme faizleri de tamamen silinmiş olacak. Yeni dönem hesaplama ise Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanacak. Kolay ödemeimkanlarından faydalanabilecek olan vatandaşlar aynı zamanda sistem üzerinden cezalarını da sildirebilecek. Böylece prim borçlarını ödeyemedikleri için emekli olamayan vatandaşlar için emeklilik önündeki engeller açılmış olacak.