Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından memur ve emeklileri kapsayacak olan 3600 ek göstergeler hakkında son dakika açıklamalarında bulunuldu. Memurları ve emeklileri ilgilendiren 3600 ek göstergeye ait uygulama çalışmalarının devam ettiğini belirten Erdoğan, yılın devamında ise bu ek göstergenin garantilendiğini belirtti. Bu son dakika haberine göre en kısa sürede 3600 ek göstergeler için yapılan düzenlemeler meclise sunulacak ve meclisten büyük ihtimal ile onay alacaktır. Bu sayede çalışan memur gruplarının içerisindeki bazı meslek sahipleri rekor oranda zam alacak ve aynı zamanda ikramiyelerine de zam gelecek. Devlet için 25 yıl hizmet edip emekli olan memurlar da bu düzenlemeden faydalanabilecek.

3600 Ek Gösterge sayesinde memurların zam alabilme ihtimali uzun zamandan beri memur ve memur emeklisinin hayaliydi. 3600 Ek gösterge, ilk olarak 2018 yılında yapılan genel seçimler öncesinde gündeme getirilmişti. Memur sendikaları da bu konuyla ilgili gereken düzenlemelerin yapılmasının önemini belirtmişti.

2018 yılından beri beklenen müjdeli haber ise bu yıl geldi. Toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ardından ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada memurlara 3600 Ek Göstergenin sözünün verildiğini belirtmişti. 3600 Ek Gösterge ile ilgili son açıklamalar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

3600 Ek Gösterge Kapsamında Maaşlar Artacak

3600 Ek Gösterge hakkında yaşanan son gelişmeler ile birlikte Emekli Sandığı'na tabi olan ve 25 yıl boyunca çalışan memurun emekli aylığı 4.723 TL olacak. 30 yıl boyunca hizmette bulunan memurların ise emekli maaşı 5038 TL olacak.

emeklilerin-maaslarina-ikramiye-artisi-geliyor-cumhurbaskani-erdoganin-aciklamasi-ile-ocak-zamm1

Emekli maaşının yanı sıra emekli ikramiyelerinde de ek gösterge ile birlikte artış görülecek. Ek gösterge ile emekli ikramiyelerinde 32 bin TL’lik bir artış yaşanacak. Ek gösterge; polis, öğretmen, din görevlisi, hemşire gibi meslekleri kapsıyor. Ek gösterge sayesinde belirli meslek grupları maaşlarında %22- %25 arasında bir artış bekleniyor.