Tüm emeklilere müjdeli haber geldi. Emekli vatandaşların bu yıl maaşlarına alacakları zam çifte zam olacak. Çünkü artan enflasyon nedeniyle hükümet emekliler için farklı formüller geliştirmeyi sürdürüyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yapılan %50 zam sonrasında emekli vatandaşlar da bir hayli umutlandı. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda da emekliye memnun edecek bir zam yapılacağı sık sık dile getiriliyor. Bu durumda beklentisi artan emeklilerde yılbaşında yapılacak olan zam oranlarını merakla takip ediyor. Bu yıl emekliye enflasyon zammına ek olarak seyyanen zam yapılması da söz konusu. Özellikle SSK ve bağ-kur emeklisi vatandaşlar arasından maaşı düşük olanlara daha fazla zam yapılacak.

emeklilere-cifte-zam-geliyor-maaslar-netlesmeye-basladi-hem-ssk-hem-de-bag-kur-emeklisi-ilave-a-2

MAAŞLAR 3 OCAK GÜNÜ NETLEŞECEK

Milyonlarca emekli yeni maaşlarını merakla bekliyor. Hem SSK hem de BAĞ-KUR emeklileri 3 Ocak 2022 tarihinde aralık ayı enflasyon rakamlarının belli olması ile birlikte enflasyon zammının öğrenmiş olacak. Memurlar ve Sosyal Yardım alanlar da enflasyon rakamlarını yakından takip ediyor. Çünkü memur maaşlarına enflasyon farkı da eklenecek. Fakat bu yıl enflasyonun çok yüksek olması nedeniyle SSK ve bağ-kur emeklisi için ek formüller gündeme geldi. Yani emekliye sadece enflasyon oranında değil aynı zamanda seyyanen zam da yapılabilir. Emekli maaşlarındaki tüm zam oranları 3 Ocak 2022 günü netleşmiş olacak.

emeklilere-cifte-zam-geliyor-maaslar-netlesmeye-basladi-hem-ssk-hem-de-bag-kur-emeklisi-ilave-a-3

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA SEYYANEN ZAM

Milyonlarca kişi 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak olan aralık ayı enflasyon rakamlarını büyük bir heyecanla bekliyor ve yakından takip ediyor. Fakat en düşük emekli maaşı alan SSK ve bağ-kur emeklisi vatandaşların farklı istekleri de var. Özellikle en düşük emekli maaşının şu anda 1500 TL’de sabit olması nedeniyle vatandaşlar geçilmekte güçlük çektiklerini söylüyor. Bu durumda da en düşük emekli maaşının daha yüksek bir rakam da sabitlenmesi talep ediliyor. Hükümetin bu yönde çalışmalarının sürdüğü biliniyor. Hatta hükümetten en yetkili isimlerden yapılan açıklamalarda emekli maaşlarına da %50 civarında bir zam düşünürdü ortaya çıkmıştı.

emeklilere-cifte-zam-geliyor-maaslar-netlesmeye-basladi-hem-ssk-hem-de-bag-kur-emeklisi-ilave-a-1

EMEKLİ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Ocak ayında SSK ve bağ-kur emeklisinin maaşlarına ilave zam olmadan bakacak olursak 6 aylık enflasyon zammının yüzde 14.15 civarında olacağı tahmin ediliyor. Merkez Bankası'nın son yaptığı beklenti anketinden çıkan sonuçlara göre bu rakamlar SSK ve bağ-kur emeklisine zam olarak yansıyacak. Memur emeklileri ise %5 Toplu sözleşme zammını ek olarak alacakları enflasyon farkı ile yüzde 16-17 civarında zam alma şansına sahip olacak. Henüz seyyanen zam konusu kesinleşmiş değil ancak en düşük emekli maaşının 2500 TL civarında sabitleneceği tahmin ediliyor.