Emeklilere 355 TL İntibak Zammı Müjdesi Verildi Mi? Milyonlarca Emeklinin Maaşı Artacak!

Türkiye'de 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlarda intibak zammı beklentisi devam ediyor. Bu kapsama giren emekli vatandaşlar kendilerine intibak müjdesi verilmesi için siyasetçileri çok yakından takip ediyorlar. İntibak yasası çıkarsa emekli maaşlarında 355 TL'ye kadar varan artışlar meydana gelecek. İntibak düzenlemesi ne zaman çıkacak?

Emeklilere 355 TL İntibak Zammı Müjdesi Verildi Mi? Milyonlarca Emeklinin Maaşı Artacak!
29 Eylül 2020 - 23:00 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 09:43

Türkiye'de emekli olan vatandaşlar arasında ciddi bir maaş farkı bulunuyor. Özellikle 2000 yılında sonra emekli olan vatandaşlar ile 2000 yılından önce emekli olan vatandaşların emekli maaşları arasında seviuye olarak önemli miktarda fark bulunuyor. Bu nedenle emekli vatandaşlar emekli intibak düzenlemesinin yapılmasını bekliyorlar. İntibak zammı için yargı yolunun kapalı olması neticesinde düzenleme olmadan bu emeklilerin maaşları diğer emeklilerle aynı seviyeye gelemiyor. Peki intibak düzenlemesi yapılacak mı? Emekli maaşlarına 355 TL emekli zammı gelecek mi?

İNTİBAK DÜZENLEMESİ YAPILACAK MI?

2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar için daha önce intibak düzenlemesi yapılmış ve emekli maaşlarında 300 TL'ye varan zamlar gerçekleşmişti. Ancak bundan 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar yararlanamadı. Bu nedenle maaşlarında ciddi bir eksiklik ortaya çıktı. Şimdi bu emekliler müjdeli haberin kendilerine verilmesini ve maaşlarına 355 TL'ye varan zammın uygulanmasını istiyorlar. İntibak düzenlemesi ile alakalı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma sonlandırılıp TBMM'de onaylandıktan sonra emekli maaşlarına 355 TL kadar intibak zammı gelecek.

EMEKLİ İNTİBAK DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Emekli maaşları ile alakalı olarak son yıllarda çok sayıda düzenleme yapıldı. Özellikle alt seviyede bulunan emekli maaşları önce 1.000 TL'ye çıkarıldı ve en az emekli maaşı 1.000 TL oldu. Koronavirüs sürecinde alınan ekonomik tedbirler ile en düşük emekli maaşı 1.500 TL'ye yükseltildi. Böylece emekli olan vatandaşların en düşük aylığı 1.500 TL oldu. Bununla da kalınmadı emekli vatandaşlara Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda iki defa 1.000 TL'den bayram ikramiyesi verilmeye başlandı. Şimdi ise gözler intibak zammına çevrildi. Memur emeklileri maaşlarına ek ödeme yapılarak intibak zammı değerinde artış istiyorlar. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ise 355 TL zam getirecek intibak düzenlenmesinin yapılmasını talep ediyorlar. Bu düzenlemenin TBMM'nin açılması ile yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hükümet kanadından ve AK Parti'den emekli intibak yasası ile alakalı olumlu haberler gelmeye devam ediyor.

İNTİBAK YASASINDA SON DURUM NE?Emekli intibak yasası ile alakalı olarak çalışmalarda artık sona gelindi. Kısa bir süre içerisinde emeklilerin heyecanla bekledikleri müjde kendilerine verilecek. Bu yasa çıktığı an emekli maaşları 355 TL'ye kadar zamlanacak. Bu zam oranı her emekliye aynı şekilde uygulanmayacak. Ancak 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesin maaşlarına intibak zammı yapılacak.

EMEKLİLER İNTİBAK ZAMMI İÇİN NE DİYOR?

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı geçtiğimiz aylarda intibak zammı ile alakalı olarak açıklama yapmıştı. İntibak zamlarını milyonlarca emeklinin beklediğinin vurgulandığı açıklamada gelir adaletsizliğinin bu şekilde önüne geçilebileceği vurgulandı. Ayrıca intibak zamlarının emeklilerin zor günler geçirdiği bugünlerde uygulanmasının oldukça kıymetli olacağı belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum