Son birkaç yıldır dini bayramlar öncesinde emeklilere herhangi bir şart aranmadan bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Yılda iki kez verilecek olan bayram ikramiye ödemesi için emekliler şimdiden paraların ne zaman hesaba yatacağını merakla beklemeye başladılar. Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte internet üzerinden ödemelerin ne zaman yapılacağına dair sorgulamalar yapılmaya başlandı. Yakın zamanda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından konu hakkında ödeme açıklamasının yapılması bekleniyor. 

VATANDAŞA BAYRAM HARÇLIĞI ÖDEMESİ YAPILACAK MI?

6-2

İçişleri Bakanlığı tarafından bir süre önce vatandaşların hizmet almaları için Açık Kapı isimli sistem hayata geçirilmişti. Bu sistem ile birlikte ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar rahatlıkla başvuru gerçekleştirebiliyorlar. Bu başvurular ise vatandaşların durumunun incelenmesi için kaymakamlıklara ve valiliklere iletiliyor. 

Vatandaşa sosyal devlet anlayışı ile birlikte yapılan yardımlar bu sistem ile birlikte daha etkili ve hızlı biçimde gerçekleştirilebilecek. Bir dönem vatandaşa devlet tarafından 500 liralık bayram harçlığı verileceği iddia edilmişti. Bu iddiaların ardından vatandaş adeta Açık Kapı uygulamasına akın etti. Bu değerlendirme sonrasında Açık Kapı uygulaması içerisinde bu konuda herhangi bir başvuru seçeneceğinin olmadığını belirlendi. İddiaların artması ile birlikte İçişleri Bakanlığı konu hakkında açıklamalarda bulundu. Resmi kaynaklardan yapılan açıklamaların dışında herhangi bir açıklamaya itibar edilmemesi gerektiği belirtildi. 

PANDEMİ 3. FAZ SOSYAL YARDIM BAŞVURULARI HALA DEVAM EDİYOR

Pandemi döneminde verilen 1100 lira değerinde nakit yardımın normalleşme adımları atılığı bu günlerde de devam ettiği belirlendi. Başvuruların 3. faz olarak devam ettiği ve e devlet üzerinden de başvuru alınığı belirlendi. Başvurular hala yoğun bir şekilde devam ettiği için haftanın belirli günlerinde destek veriliyor. 

Destek başvuruları vatandaşın kimlik numarasının son hanesine göre gerçekleşiyor. 

0 ile biten kimlik numaraları Pazartesi günü, 2 ile biten kimlik numaraları Salı günü, 4 ile biten kimlik numaraları Çarşamba günü, 6 ile biten kimlik numaraları Perşembe günü, 8 ile biten kimlik numaraları ise Cuma günü başvuru gerçekleştirebilecek.