Günümüzde tek bir emekli maaşı ile geçim sağlamak neredeyse imkansız. Bu süreçte emekli olduktan sonra şartları elverdiği müddetçe çalışmaya devam eden pek çok kişi bulunuyor. Emekli olduktan sonra çalışanların ilk çalışmalarında olduğu gibi yeniden tazminat alma hakları doğuyor. Ancak bu süreçte bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Çalışan emekliler ikinci kez tazminat alabilirler mi?

Günümüzde pek çok çalışan emekli olmasına rağmen hala hakları konusunda bazı noktalar karanlık kalmış durumda. Çalışan emeklilerin pek çok haktan yoksun bırakıldığı düşünülmesine rağmen İş Kanunu ile ele alındığı zaman çalışan emeklilerin diğer çalışanlardan bir farkının olmadığı belirlendi. İzin hakları ve tazminatları konusunda bir kısıtlamaya gidilmiyor. 

İSTİFA EDEN TAZMİNAT ALAMIYOR!

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden bir kişinin kıdem tazminatını alabilmesi için hesaplama yine almış olduğu brüt maaş göz önünde bulundurularak yapılıyor. Kıdem tazminatı alabilmesi için diğer çalışanlarda da olduğu gibi aynı işyerinde bir yılı doldurması ve bunun ardından işveren tarafından kendi kusuru dışında işten çıkarılması gerekiyor. 

Bir işyerinde çalışma yaptıktan sonra emekli olanlar ise bu süreçte daha hızlı ve pratik bir şekilde ayrılarak kıdem tazminatlarına istedikleri zaman sorunsuz bir şekilde ulaşabiliyorlar. 

İKİNCİ TAZMİNAT HAKKI DA BULUNUYOR!

2-17

Bir işyerinde bir yılı doldurduktan sonra kendi istifası dışında işveren tarafından işten çıkartılması halinde vrüt maaşı üzerinden çalışma süresi göz önünde bulundurularak tazminat ödemesi yapılabiliyor. Bununla birlikte işten çıkarıldıktan sonra başka bir işyerine çalışmaya başlamasıyla yine aynı şartlar altında ikinci kez işten çıkarıldığında kıdem tazminatı alabilecek. Emeklilik hakkı geldiğinde kendi isteği ile işten ayrılırken kıdem tazminatı hak ediyorken emekli olduktan sonra kendi istifa etmemesi gerekiyor.